Kanclerz Niemiec Friedrich Merz: Polska kluczowym partnerem obok Francji

Kanclerz Friedrich Merz w swoim pierwszym expose zapewnił o solidarności i przewidywalności Niemiec w europejskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Podkreślił, że Polska, obok Francji, będzie odgrywać centralną rolę w niemieckiej polityce. Ostra krytyka Rosji i zapowiedź wsparcia dla Ukrainy to kluczowe elementy nowego kursu Niemiec.

Merz, Macron i Tusk na tle mapy Europy

i

Autor: Shutterstock, AP Photo/Vitalii Nosach, AP Photo/Peter Dejong, AP Photo/Thibault Camus

Spis treści

  1. Polska i Francja – centralne punkty niemieckiej polityki zagranicznej
  2. Ostra krytyka Rosji i wsparcie dla Ukrainy – nowy kurs Niemiec
  3. Polityka migracyjna – wzmocnienie granic zewnętrznych UE
  4. Reakcje na expose kanclerza Merza – „Germany is back”
  5. Pistorius: "Stan zagrożenia ma pierwszeństwo przed stanem kasy"
  6. Nowa służba wojskowa – więcej rekrutów w Bundeswehrze

Polska i Francja – centralne punkty niemieckiej polityki zagranicznej

Kanclerz Friedrich Merz w pierwszym expose swojego rządu zapewnił, że Niemcy będą solidnym i przewidywalnym partnerem w europejskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Polska, tak jak Francja, będzie odgrywać w niemieckiej polityce centralną rolę.

Jak powiedział Merz w środę w Bundestagu:

„Nasz duży sąsiad na Wschodzie będzie w polityce europejskiej tego niemieckiego rządu odgrywał taką samą centralną rolę jak Francja.”

Podkreślił, że jego wizyta w Paryżu i w Warszawie, w dzień po zaprzysiężeniu, miała na celu podkreślenie znaczenie obu krajów – Francji i Polski.

Ostra krytyka Rosji i wsparcie dla Ukrainy – nowy kurs Niemiec

Merz ostro skrytykował Rosję za „złamanie wszystkich zasad”. Rosyjscy żołnierze „zabijają i mordują”, także cywilów. Wynik wojny w Ukrainie zdecyduje o tym, czy w Europie zapanuje prawo, czy też zwycięży tyrania.

„Stawką tej wojny jest architektura pokojowa na naszym kontynencie” – podkreślił kanclerz.

Merz zapewnił, że Niemcy będą nadal wspierały Ukrainę, ale zastrzegł, że jego kraj nie jest „stroną tej wojny”.

„Nie jesteśmy jednak tylko neutralnymi pośrednikami pomiędzy frontami” – podkreślił. „Stoimy po stronie Ukrainy. Będziemy zdecydowanie przeciwstawiać się wszelkim próbom podzielenia demokratycznych krajów europejskich.”

Kanclerz wypowiedział się przeciwko „pokojowi będącemu w istocie dyktatem” dla Ukrainy. Zapewnił, że Niemcy, wraz z partnerami, w tym Ameryką, będą zabiegać o sprawiedliwe zakończenie wojny.

Huta Stalowa Wola - WARAN

Polityka migracyjna – wzmocnienie granic zewnętrznych UE

W części expose poświęconej polityce migracyjnej kanclerz zapowiedział, że jego rząd w ramach walki z nielegalną imigracją będzie wspierał kraje, których granice są równocześnie zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej.

Szef niemieckiego rządu nie podał żadnych szczegółów tego planu. O wzmocnienie granic zewnętrznych UE apelował premier Donald Tusk podczas wizyty Merza w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

Odnosząc się do kwestii migracji, Merz powiedział, że Niemcy „były, są i pozostaną” krajem przyjmującym imigrantów. Ludzie, którzy tutaj mieszkają, pracują, dostali niemieckie obywatelstwo, są „integralną częścią” niemieckiego społeczeństwa.

Reakcje na expose kanclerza Merza – „Germany is back”

Przewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU Jens Spahn powiedział, że wizyty w Paryżu i Warszawie, a także wspólna podróż przywódców czterech krajów (Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Polski) do Kijowa otworzyły „nową epokę niemieckiej dyplomacji”.

„Germany is back” – powiedział Spahn.

Szefowa klubu Zielonych Katharina Droege oceniła pozytywnie wizytę Merza w Warszawie.

Pistorius: "Stan zagrożenia ma pierwszeństwo przed stanem kasy"

Minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, przedstawił w Bundestagu priorytety swojego resortu, podkreślając konieczność przygotowania Niemiec do obrony pod każdym względem. Wzmocnienie kontrwywiadu wojskowego, ochrona przed sabotażem i zwiększenie liczby rekrutów to kluczowe elementy planu Pistoriusa. Minister zaznaczył, że ograniczenia budżetowe nie mogą zagrażać bezpieczeństwu Niemiec.

Minister obrony RFN, Boris Pistorius, powiedział, że Niemcy muszą być przygotowane do obrony zarówno prawnie, militarnie jak i społecznie. Minister obrony w nowym rządzie CDU/CSU i SPD kanclerza Friedricha Merza stwierdził, że jeśli chce się żyć bezpiecznie jutro, trzeba podjąć niezbędne środki już dziś.

Wzmocnienie kontrwywiadu wojskowego i ochrona przed zagrożeniami

Pistorius zapowiedział, że uprawnienia kontrwywiadu wojskowego mają zostać wzmocnione, a wraz z nimi ochrona przed sabotażem, szpiegostwem i dronami. Wzmocnienie tych obszarów ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Niemiec w obliczu rosnących zagrożeń.

Budżet obronny – bezpieczeństwo ważniejsze niż oszczędności

Pistorius uważa, że ograniczenia budżetowe nie mogą zagrażać bezpieczeństwu Niemiec.

„Stan zagrożenia ma pierwszeństwo przed stanem kasy” – oświadczył. Oddzielenie budżetu obronnego od hamulca zadłużenia zapewniło znacznie większą elastyczność i bezpieczeństwo planowania - podkreślił polityk SPD.

Nowa służba wojskowa – więcej rekrutów w Bundeswehrze

Minister podkreślił, że liczba kandydatów do armii rośnie szczególnie od początku 2025 r. W pierwszym kwartale odnotowano o ponad 20 proc. więcej rekrutacji niż w roku poprzednim. Pistorius uważa, że wzmocnienie Bundeswehry to nie tylko pieniądze, zamówienia i nowe struktury, ale także potrzeba mężczyzn i kobiet, którzy są gotowi wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich.

Portal Obronny SE Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki