Prezydent Duda o broni, którą kupiła Polska. „Nie ma możliwości, żebyśmy komukolwiek przekazali”

2024-10-25 12:25

Nie ma możliwości, żebyśmy komukolwiek przekazali broń, którą w ostatnim czasie kupiliśmy za miliardy złotych z kieszeni naszych podatników; ta broń ma służyć bezpieczeństwu i obronie Polski - podkreślił w piątek (25 października) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda w Republice Korei

i

Autor: Marek Borawski / KPRP Prezydent Andrzej Duda w Republice Korei

Czy Polska przekaże Ukrainie broń, którą kupiła? Prezydent komentuje:

Prezydent, który przebywa z wizytą w Korei Płd., został zapytany przez dziennikarzy o to, czy jest brany pod uwagę taki scenariusz, że jeśli Korea zdecyduje się na przekazanie broni Ukrainie, to my przekażemy Ukrainie broń, którą pozyskaliśmy z Korei, a nasi sojusznicy na ten czas tą broń nam uzupełnią.

"Proszę państwa, nie ma rozważanego scenariusza, w którym my przekazujemy broń, którą w ostatnim czasie kupiliśmy za miliardy złotych z kieszeni naszych podatników, komukolwiek. Ta broń ma służyć bezpieczeństwu i obronie Rzeczypospolitej Polskiej" - oświadczył Andrzej Duda.

Przyznał, że był o to pytany przez naszych ukraińskich partnerów.

"Moja odpowiedź była jednoznaczna - nie ma takiej możliwości - dopóki ja jestem prezydentem - żebyśmy komukolwiek oddali broń którą w ciągu ostatnich lat, żeby wzmocnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, kupiliśmy za miliardy dolarów z kieszeni naszych wspólnych, bo to są kieszenie podatników" - podkreślił prezydent.

Jacek Czaputowicz - Warsaw Security Forum

Zakończenie wojny na Ukrainie

W zeszłym tygodniu w Berlinie odbyło się czteroosobowe spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Omawiano na nim możliwość zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz sytuację na Bliskim Wschodzie.

Również w zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "kraje, które nie pomagają Ukrainie w wojnie obronnej z Rosją, np. są przeciwne wspieraniu jej uzbrojeniem, nie widziały niejawnych załączników do przedstawionego przez Kijów sojusznikom planu zwycięstwa". Zełenski wyjaśnił, że załączniki "przekazano tym krajom, które konkretnie mają te punkty, aby wzmocnić Ukrainę". Jak dodał, "jeśli w danym kraju, nawet u naszych bliskich partnerów, tego nie ma, aby nas wzmocnić, to po co dawać załącznik? Ufamy im - ale po co?".

PAP

Sonda
Uważasz, że NATO powinno odpowiedzieć militarnie na udział żołnierzy północnokoreańskich w wojnie na Ukrainie?
O losach polskich weteranów i karierze zawodowej w armii. DROGOWSKAZY
Od roku 1953 roku Polacy aktywnie uczestniczą w działaniach wojskowych na całym świecie – misjach i operacjach pokojowych, stabilizacyjnych, obserwacyjnych oraz humanitarnych. W blisko stu przedsięwzięciach tego typu udział wzięło już ponad 120 tysięcy naszych żołnierzy. I kolejni szykują się do tego typu wymagających wyzwań. Co ich do tego zachęca? Czy zawsze dobrze radzą sobie w kraju po powrocie z misji? Dlaczego weterani zasługują na społeczny szacunek i czy mają go pod dostatkiem? Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna wrócić? Czego można nauczyć się w wojsku i skąd tak duże zainteresowanie karierą zawodową w armii? Gościem Michała Poklękowskiego jest ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie, wielokrotna uczestniczka misji wojskowych.
Drogowskazy