"Będziemy stale rozwijać armię, bo mamy świadomość tego, jak ważne jest bezpieczeństwo w tym trudnym okresie i jak wiele doświadczeń z początku lat dziewięćdziesiątych pokazało nam, że Chorwacja musi być w stanie polegać na własnych siłach" - podkreślił premier Plenković.
"Do połowy przyszłego roku będziemy mieć w naszej flocie powietrznej 12 myśliwców Rafale, planujemy zakup amerykańskich samobieżnych systemów HIMARS, haubic Ceasar czy nowoczesnych czołgów produkcji zachodniej" - wymienił szef chorwackiego rządu. Ministerstwo Obrony planuje również zamówić 30 nowych transporterów opancerzonych Patria, zwiększając liczbę pojazdów do 200. Dodatkowo oprócz istniejących 14 niemieckich samobieżnych haubic PzH 2000 o kalibrze 155 mm, planowane jest zakupienie dodatkowych jednostek.
Warto tutaj także nadmienić, że w grudniu ubiegłego roku, kraj odebrał pierwsze 22 z 89 zamówionych od USA wozy bojowe Bradley. Chorwacja podała wcześniej, że zapłaci za pojazdy około 145 milionów dolarów (134 miliony euro), podczas gdy Stany Zjednoczone przekazały prawie 57 milionów dolarów w postaci dotacji wojskowych. Pojazdy trafią do zakładu DDSV, gdzie zostaną całkowicie odrestaurowane; proces renowacji obejmie remont układu napędowego, instalację nowej broni i systemów uzbrojenia, malowanie i inspekcje, aby upewnić się, że wszystkie pojazdy spełniają najwyższe standardy wydajności.
W lipcu Chorwacja także ogłosiła, że zakupił osiem kolejnych śmigłowców Black Hawk, zwiększając chorwacką flotę tych maszyn do 12.
"Modernizujemy też i wyposażamy marynarkę wojenną, co jest obecnie szczególnie dla nas ważne" - dodał.
Premier zapowiedział po raz pierwszy zakup nowych czołgów dla wojsk lądowych Chorwacji, chociaż nie zdradził szczegółów, o jaki sprzęt chodzi. "Jutarnji list", powołując się na źródła w ministerstwo obrony, poinformował, że negocjacje skupiają się na zakupie kilkudziesięciu sztuk, a najbardziej prawdopodobnym wyborem są czołgi Leopard 2A8 lub Panther KF51 - oba produkcji niemieckiej.
Chorwacki premier zapowiedział także, że stare pojazdy opancerzone produkcji rosyjskiej i jugosłowiańskiej mogą zostać przekazane Ukrainie. Wśród przekazanej broni strzeleckiej Chorwacja dostarczyła 35 000 karabinków szturmowych Zastava M70 i 5000 karabinów FN FAL, a także karabiny maszynowe z amunicją. Chorwacja dostarczyła systemy przeciwpancerne w 2022 r. i dostarczyła od 5 do 6 dostaw Strela-2 i Igla MAPADS od lutego lub marca 2022 r. W kwietniu Chorwacja ogłosiła pomoc Ukrainie w wysokości 500 tys. euro, a także plan przekazania 14 śmigłowców Mi-8 w tym 12 Mi-8MTV-1 i 2 Mi-8T, które wycofano z użytku. Chorwacja dostarczyła również holowane systemy artyleryjskie, w tym 15 dział polowych M-46 (wariant M-46H1) i 40 haubic D-30 dostarczonych przed marcem 2023 r. W kwietniu 2023 r. dostarczono wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe RAK-SA-12 kal. 128 mm.
PM/PAP
Listen on Spreaker.