Chorwacja wita wozy bojowe Bradley. To jedna z ikon amerykańskiej armii

2023-12-07 13:00

Do położonego na zachodzie Chorwacji portu w Rijece dotarł w środę pierwszy zestaw zamówionych od USA wozów bojowych Bradley - poinformowała amerykańska ambasada w Zagrzebiu. Świętować posiadanie Bradleya mogą także Rosjanie, którzy w czasie największej oglądalności w rosyjskiej telewizji, pościli materiał o zdobytym na froncie amerykańskim wozie. Jak zapowiedziano w reportażu, Rosja bacznie zbada wóz bojowy.

Wóz bojowy Bradley

i

Autor: Vlada Republike Hrvatske Wóz bojowy Bradley

Do Chorwacji przybyło pierwszych 22 z 89 zamówionych przez chorwacką armię wozów bojowych M2 Bradley. Zdaniem ambasady USA "uzbrojenie to wzmocni potencjał armii chorwackiej, pozycję NATO w regionie i zaoferuje chorwackim żołnierzom lepsze możliwości szkolenia i współpracy z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych".

Chorwacja podała wcześniej, że zapłaci za pojazdy około 145 milionów dolarów (134 miliony euro), podczas gdy Stany Zjednoczone przekazały prawie 57 milionów dolarów w postaci dotacji wojskowych.

Co dalej z Ukrainą? Czy PUTIN wygra tę WOJNĘ?!

Pojazdy trafią do zakładu DDSV, gdzie zostaną całkowicie odrestaurowane; proces renowacji obejmie remont układu napędowego, instalację nowej broni i systemów uzbrojenia, malowanie i inspekcje, aby upewnić się, że wszystkie pojazdy spełniają najwyższe standardy wydajności.

"Zakład DDSV staje się ważnym węzłem tego typu prac, promującym rozwój gospodarczy w regionie" - zaznaczył amerykański chargé d'affaires Mark Fleming. "Głęboko doceniamy naszą bliską współpracę z rządem chorwackim w ramach tego ważnego projektu z korzyścią dla obu naszych krajów" - dodał.

W prace nad zintegrowaniem pojazdów z chorwackim wojskiem angażować się też będzie amerykańska Gwardia Narodowa w ramach długoterminowych inicjatyw partnerskich.

Rosjanie zdobywają Bradley

Tocząca się wojna sprawia, że wysyłany sprzęt zachodni Ukrainie wcześniej czy później trafi w ręce Rosjan. Media branżowe zalała teraz informacja, że Rosjanie zdobyli amerykański wóz bojowy Bradley, który zamierzają zbadać. 6 grudnia rosyjska telewizja wyemitowała reportaż ze zdobycznym wozem amerykańskim, zdobytym na linii frontu w obwodzie ługańskim. Jak twierdzą Rosjanie, Bradley został unieruchomiony przez rosyjski ogień i porzucony przez ukraińską załogę. Cała historia przejęcia została w rosyjskiej telewizji przedstawiono w sposób filmowy. Żołnierze rosyjscy aby odzyskać pojazd musieli działać pod osłoną ciemności i gęstej mgły w „szarej strefie”, około 500 metrów od sił ukraińskich. Według ich relacji, holowali pojazd między polami minowymi po nieudanej pierwszej próbie wyciągnięcia go. Bradley przedstawiony na nagraniu jest pełen dziur po kulach, według rosyjskiej telewizji dziury na pojeździe są następstwem ataku ukraińskich dronów, które próbowały zniszczyć pojazd, by nie wpadł w ręce wroga

Jak pisze agencja Reuters, prezenter rosyjskiego programu emitowanego w godzinach największej oglądalności w głównej stacji Channel 1 zasugerował, że przechwycenie działającego Bradleya, jednego z kilkudziesięciu dostarczonych Ukrainie w tym roku przez Waszyngton, umożliwi siłom rosyjskim zidentyfikowanie jego słabych punktów. Jest to już drugi pojazd po szwedzkim CV9040C zachodni typ bojowego wozu piechoty, jaki udało się przejąć Rosjanom podczas walk na Ukrainie. 

Bradlay w zależności od wersji (A2, A3) może mieć pancerz wykonany z laminatów, stali, aluminium 5083 i 7039, wzmcniany pancerzem reaktywnym przeciw pociskom wystrzeliwanym z RPG.

W pierwszym wariancie M2 pancerze boczne i tylny zmontowane są z dwóch stalowych płyt o grubości 0,25 cala (0,64 cm) oddalonych od siebie o 1 cal (2,5 cm) i 3,5 cala (8,9 cm) od aluminiowego pancerza. Góra, dół i przód kadłuba składały się z pancerza aluminiowego 5083, a w przedniej jednej trzeciej części dna kadłuba dodano stalowy pancerz o średnicy 0,375 cala (0,953 cm), aby zwiększyć ochronę przed minami.

W wersji M2A2 (kilkanaście sztuk USA przekazały SZU) ulepszono opancerzenie. Wzmocniono dno kadłuba, a na jego bokach oraz z przodu i po prawej stronie wieży dodano stalowe płyty o grubości 1,25 cala (3,18 cm). Przystosowano są do montażu na nich pasywnego lub wybuchowego pancerza reaktywnego. Z tyłu kadłuba zainstalowano pancerz z laminatu.

W ostatniej wersji Bradlaya – M2A3 – dach jego wieży wzmocniono pancerzem z tytanu. Nie jest podawana jego grubość.

PM/PAP

Sonda
Czy bojowy wóz Bradley jest dobry?