Ukraiński przemysł zbrojeniowy na wznoszącej fali. Czy to wystarczy, by pokonać Rosję?

2025-05-19 14:00

Ukraina intensyfikuje produkcję broni, osiągając rekordowe poziomy. Mimo to, jak podkreśla "Wall Street Journal", kraj ten nadal potrzebuje wsparcia sojuszników, aby skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej agresji. Wartość broni wyprodukowanej przez ukraiński sektor obronny w ciągu trzech lat wojny oszacowano na 35 mld dolarów. W 2022 roku wartość ta wynosiła miliard dolarów.

Bohdana

i

Autor: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Wikimedia Commons Haubica Bohdana

Spis treści

  1. Ukraiński przemysł zbrojeniowy – imponujące osiągnięcia
  2. Brain drain na korzyść zbrojeniówki
  3. Wsparcie sojuszników – klucz do zwycięstwa
  4. Model duński – szansa dla ukraińskich firm zbrojeniowych
  5. Ukraina poligonem doświadczalnym dla NATO

Ukraina produkuje więcej niż kiedykolwiek, ale wsparcie jej sojuszników jest nadal konieczne do przeciwstawiania się Rosji - czytamy w "WSJ".

Ukraiński przemysł zbrojeniowy – imponujące osiągnięcia

Ukraina może pochwalić się znaczącym wzrostem produkcji w sektorze zbrojeniowym. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że ponad 40% broni używanej na froncie pochodzi z krajowej produkcji. W przypadku dronów i bezzałogowych systemów naziemnych wskaźnik ten wynosi aż 100%.

"WSJ" zauważa, że Ukraina produkuje obecnie więcej haubic niż wszystkie kraje NATO razem wzięte. To imponujące osiągnięcie świadczy o potencjale ukraińskiego przemysłu obronnego, zwłaszcza że na początku konfliktu Rosja-Ukraina Kijów posiadał zaledwie jeden prototyp krajowej haubicy Bohdana. Została ona opracowana w 2016 r., jednak do czasu rosyjskiej inwazji nie było na nią żadnych zamówień — powiedział Witalij Zahudajew, dyrektor generalny Kramatorskiego Zakładu Budowy Ciężkich Obrabiarek, cytowany przez WSJ.

Obecnie firma produkuje ponad 20 haubic Bohdana miesięcznie. Dla porównania, według badań Instytutu Kilońskiego, Rosja jest w stanie wyprodukować około 40 dział w tym samym okresie. Bohdana, samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm o standardowym zasięgu ognia do 40 km dobrze sprawdza się na froncie. Ukraińcy używali jej też podczas walk na Wyspie Wężowej na Morzu Czarnym.

Garda: Produkcja BWP Borsuk

Brain drain na korzyść zbrojeniówki

Rob Lee z think tanku Foreign Policy Research Institute zwraca uwagę, że największe techniczne talenty na Ukrainie znajdują zatrudnienie w sektorze zbrojeniowym. To zjawisko może przyczynić się do dalszego rozwoju i innowacji w tej dziedzinie.

Wsparcie sojuszników – klucz do zwycięstwa

Mimo dynamicznego rozwoju krajowej produkcji broni, Ukraina nadal potrzebuje wsparcia ze strony USA i innych zachodnich sojuszników. "WSJ" podkreśla, że Kijów nie jest w stanie produkować wystarczającej liczby amunicji, by utrzymywać nieustający ogień na froncie.

Model duński – szansa dla ukraińskich firm zbrojeniowych

Niektóre zachodnie rządy finansują zakupy broni od ukraińskich firm zbrojeniowych w ramach tzw. modelu duńskiego. Zakłada on zakup broni od ukraińskich firm zbrojeniowych, które posiadają moce produkcyjne, ale państwo nie ma środków, by produkcję tę finansować. To rozwiązanie może pomóc w utrzymaniu i rozwoju ukraińskiego przemysłu obronnego.

Ukraina poligonem doświadczalnym dla NATO

"WSJ" podsumowuje, że wojna na Ukrainie jest poligonem doświadczalnym dla całej gamy broni i dała krajom NATO cenne lekcje dotyczące tego, jak radzić sobie w walce. Konflikt ten stał się areną testowania nowych technologii i strategii, co może wpłynąć na przyszłe doktryny wojskowe.

Lista zachodniego sprzętu, który w warunkach wojny na Ukrainie przeszedł swój chrzest bojowy lub po raz pierwszy mógł sprawdzić się w podczas pełnoskalowego konfliktu, jest długa. Znajdują się na niej m.in. polskie armatohaubice Krab, francuskie haubice Caesar, liczne systemy bezzałogowe, w tym tureckie Bayraktary, amerykańskie rakiety GLSDB, wyrzutnie HIMARS, czy czołgi takie jak Leopard 2A6.

Portal Obronny SE Google News