Szwajcaria zgadza się na sprzedaż Leopardów 2 do Niemiec. Stawia jednak warunki, Ukraina nie ma powodów do radości

2023-11-22 16:41

Władze Szwajcarii poinformowały, że zgodziły się na odkupienie 25 czołgów Leopard przez ich producenta - niemiecką spółkę Rheinmetall, po otrzymaniu zapewnień, że maszyny pozostaną w Niemczech bądź kraju członkowskim należącym do NATO lub Unii Europejskiej.

Zdaje się, że długa droga na pozyskanie szwajcarskich Leopardów 2A4, zaznanych tam jako Panzer 87 przez Niemcy zmierza do finału. Ponieważ Szwajcarska Rada Federalna zatwierdziła sprzedaż wspominanych 25 Leopardów 2 przez koncern Rheinmetall. Wniosek o sprzedaż Niemczech został złożony w marcu bieżącego roku. We wrześniu media informowały, że szwajcarski parlament udzieli zgody na sprzedaż, po tym jak Szwajcaria wycofała czołgi ze swojej armii, jednak z zastrzeżeniem, że nie mogą one trafić na Ukrainę ale zostaną wykorzystane do wypełnienia luk w zasobach niemieckiej armii powstałych po przekazaniu Leopardów ukraińskim siłom zbrojnym.

płk Piotr Gąstał: NATO powinno dostarczyć Ukrainie czołgi i samoloty [Super Raport]

Na mocy swoich przepisów o neutralności Szwajcaria nie może wysyłać broni do kraju znajdującego się w stanie wojny. W przeszłości Szwajcaria nie odpowiedziała pozytywnie na prośby wystosowane przez Niemcy, Hiszpanią i Danię, dotyczące zezwolenia na wysłanie na Ukrainę amunicji szwajcarskiej produkcji, którą te trzy kraje wcześniej zakupiły.

Szwajcarska armia ma obecnie w służbie 134 czołgi Leopard 2 i 96 w magazynie, więc sprzedaż nie spowoduj uszczuplenie zdolności szwajcarskiej armii.

Co w takim wypadku stanie się z zakupionymi wozami?

Jak się wydaje zakup przez niemiecką firmę Rheinmetall czołgów szwajcarskich, będzie oznaczał kilka opcji dla tych pojazdów. Jako że nie będą one mogły zostać przekazane Ukrainie, prawdopodobnie posłużą jako zasób części zamiennych dla niemieckiej firmy, która będzie także remontować i przygotowywać czołgi od Niemiec, które Ukraina otrzyma. Jest także możliwość, że zostaną przebudowie na wozy zabezpieczenia technicznego. Nie można także wykluczyć opcji, że wyremontowane czołgi trafią jako rekompensata do poszczególnych krajów, które przekazały swoje czołgi poradzieckie Ukrainie.

Problem z pozyskaniem Leopardów 1

W czerwcu Bloomberg donosił, że Szwajcaria zablokowała producentowi broni Ruag AG sprzedaż prawie 100 czołgów eks-włoskich czołgów Leopard 1 do Niemiec, które potencjalnie miały trafić na Ukrainę. Oczywiście Szwajcaria swoją decyzję argumentowała neutralnością i przepisami krajowymi.

Odmowa dotyczyła 96 niesprawnych czołgów Leopard 1 przechowywanych obecnie we Włoszech, które stanowią własność Ruaga. Proponowano, aby pojazdy zostały wyremontowane w Niemczech, a następnie wysłane na Ukrainę.

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy powstały na bazie wcześniejszych wersji określanych jako A0-A3. Do eliminacji celów opancerzonych i umocnień służy armata gładkolufowa Rh-120 L/44 kalibru 120 mm z zapasem amunicji wynoszącym 42 naboje umieszczone w kadłubie jak i izolowanym magazynie we wieży. Jako jej uzupełnienie Leopard 2 posiada karabin maszynowy MG3, który został z nią sprzężony (drugi taki znajduje się na wieży). Pojazd ten waży 55 ton, a jego napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 charakteryzujący się mocną 1500 KM. Ma to pozwolić na rozpędzenie czołgu od 68 km/h w przypadku jazdy do przodu, oraz 31 km/h jeżeli się on wycofuje. Obecnie pojazdy w tym wariancie są używane przez armie takich krajów jak http://m.in. Ukraina, Hiszpania, Finlandia, Grecja, Słowacja, Czechy, Chile czy Polska.

PM/PAP

Sonda
Czy decyzja Szwajcarii jest słuszna?