Polskie MSWiA przekaże ukraińskiej Gwardii Narodowej „tysiące karabinów maszynowych, miliony sztuk naboi”

2023-06-26 16:31

Będą dostawy z Polski broni dla służb podległych MSW Ukrainy – poinformował media (26 czerwca) Mariusz Kamiński, szef MSWiA, po spotkaniu w Rzeszowie z ukraińskim odpowiednikiem – Ihorem Kłymenką. Polski minister podkreślił, że na froncie z Rosjanami walczą nie tylko żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, ale także funkcjonariusze ze służb podległych MSW Ukrainy, w tym żołnierze Gwardii Narodowej, policjanci i strażnicy graniczni.

Broń

i

Autor: Shutterstock Broń

– Właśnie tym formacjom będziemy pomagali w sposób bardzo konkretny. W tym momencie najważniejsza jest broń. Niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla Gwardii Narodowej Ukrainy, dla brygad szturmowych ukraińskiej policji i służby granicznej. To będą tysiące karabinów maszynowych, miliony sztuk naboi, które pozwolą efektywnie walczyć obrońcom wolności Ukrainy, obrońcom wolności Europy – wyliczał dziennikarzom minister Mariusz Kamiński. Nie tylko broń trafi do ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych od naszego MSWiA.

Skierowana zostanie także pomoc medyczna. Ranni Ukraińcy, jak wyjaśnił nasz minister, będą mogli liczyć na pomoc w szpitalach podległych MSWiA. – Mamy przygotowany cały czas w dyspozycji pociąg sanitarny, który będzie odbierał rannych funkcjonariuszy ukraińskich ze Lwowa i będzie dystrybuował tych rannych na terenie Polski w szpitalach ministerstwa… Będziemy również budowali i wspierali sprzętowo polowe szpitale, które będą przeznaczone dla funkcjonariuszy Gwardii Narodowej Ukrainy, dla policjantów ukraińskich i strażników granicznych, którzy odniosą rany w trakcie walk – zadeklarował Kamiński.

Wieczorny Express - gen. Mirosław Różański Portal Obronny

Uczestniczący w Ihor Kłymenko dziękował wszystkim obywatelom RP za wsparcie Ukrainy po agresji Rosji, przede wszystkim za przyjęcie uchodźców od pierwszych dni wojny. Podkreślił, że jego resort utrzymuje bardzo ścisły kontakt z polskim odpowiednikiem i trwa ścisła współpraca między służbami obu państw - strażą graniczną, policją czy strażakami. – Mieliśmy okazję pokazać dzisiaj stronie polskiej, w jaki sposób strona ukraińska wykorzystuje techniczny sprzęt, który został przekazany przez stronę polską po katastrofie w Kachowce – podkreślił Kłymenko. Polska przekazała w ramach pilnej pomocy m.in. samochody transportowe, cysterny i motopompy. – Mogliśmy zapewnić wodę pitną dla dziesiątek tysięcy osób, które mieszkają na tych terenach – zaznaczył ukraińskimi minister.

Po briefingu prasowym polscy policjanci, strażacy pożarni i strażnicy graniczni zostali uhonorowani. „Za wyjątkowe zasługi w nawiązywaniu owocnej współpracy w zakresie zwalczania przestępczości, utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony granicy państwowej Ukrainy, ochrony ludności, ochrony ludności i terytoriów przed sytuacjami kryzysowymi i zapobiegania ich wystąpieniu, likwidacji sytuacji kryzysowych, a także za udzielanie pomocy logistycznej, humanitarnej, edukacyjnej, medycznej i innej”. Zostali wyróżnieni pamiątkowymi odznakami ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

Sonda
Śledzisz sytuację na Ukrainie?