Dania wycofa F-16 ze służby w 2024 roku. "Przekazanie myśliwców Ukrainie coraz bliżej"
W poniedziałek, 26 czerwca Troels Lund Poulsen, minister obrony Danii, w wywiadzie dla DR (duńskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego), poinformował, że Dania wycofa myśliwce F-16 ze służby w 2024 roku, a nie jak zakładano do 2027 roku. - Przekazanie tych myśliwców Ukrainie jest coraz bliżej - powiedział duński minister. Z informacji, jaką duński resort obrony przekazał parlamentowi, wynika, że rezygnacja z F-16 będzie możliwa dzięki wcześniejszemu wprowadzeniu myśliwców nowszej generacji F-35A. Pierwsze maszyny mają trafić do Danii jesienią tego roku, a dostawy zakończą się za dwa lata - w 2025 roku.
F-16 dla Ukrainy? "Ograniczenie zadań duńskich sił powietrznych w ramach NATO"
Jak mówił w rozmowie z DR Troels Lund Poulsen, szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, które Dania zdecydowała się przeprowadzić wraz z Holandią, potrwają od 6 do 8 miesięcy. Zajęcia w bazie lotniczej Skrydstrup na południu Półwyspu Jutlandzkiego mają rozpocząć się w sierpniu.
Teraz będziemy zastanawiać się nad przekazaniem konkretnej darowizny w postaci myśliwców F-16 oraz ile takich maszyn moglibyśmy przekazać - podkreślił Troels Lund Poulsen w wywiadzie dla DR. - Wcześniejsze wycofanie F-16 ze służby oznaczać będzie ograniczenie zadań duńskich sił powietrznych w ramach NATO. Rolę tę będą musiały przejąć inne państwa sojusznicze. Dania nie może robić wszystkiego - podkreślił minister obrony Danii.
F-16 dla Ukrainy jako darowizna. Myśliwce, szkolenie pilotów i uzbrojenie
Warto zaznaczyć, że duńskie siły powietrzne posiadają 43 samoloty F-16, z czego około 30 jest wykorzystywanych aktywnie do celów obronnych. Jak zauważa DR, przekazanie F-16 Ukrainie jest skomplikowane. Oznacza szkolenia nie tylko pilotów, ale również naziemnej obsługi technicznej, odpowiedzialnej za przeglądy i konserwacje. Oprócz samych maszyn F-16 darowizna dla Ukrainy ma objąć również uzbrojenie.
Przypomnijmy, że na myśliwce F-16 Ukraina czeka od dawna. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stworzył nawet "koalicję myśliwców" podczas szczytu Rady Europy w maju tego roku. Zełenski intensywnie zabiegał o poparcie dla przekazania ich Ukrainie. Docelowo nasz sąsiad walczący z Rosją chciałby ich mieć 40-50. Pomysł poprały wówczas m.in. Wielka Brytania, Francja i Holandia.
Źródło: PAP