Podejrzane drony krążyły nad bazami w Niemczech. Amerykańska armia uspokaja

2024-01-14 21:09

Kilka dni temu głośno było o podejrzanych dronach, które miały prowadzić obserwację szkoleń ukraińskich żołnierzy przez Bundeswehrę. Informację podały niemieckie media. Wzbudziła ona spory niepokój wśród niemieckiej armii. Amerykańska armia jednak wydała oświadczenie, w którym - uspokajając nastroje - oświadczyła, że "rosyjskie drony szpiegowskie nie zakłócały szkolenia ukraińskich żołnierzy w amerykańskich bazach w Niemczech".

Ukraiński i niemiecki żołnierz

i

Autor: Bundeswehr/Facebook Ukraiński i niemiecki żołnierz

Niemiecki dziennik Bild, 7 grudnia informował o podejrzanych dronach, które miały obserwować bazy wojskowe w Niemczech. Obserwacji według niemieckiej gazety miały podlegać w szczególności bazy, gdzie byli szkoleni ukraińscy żołnierze np. szkolacy się na czołgach Leopard na poligonie wojskowym Klietz. Zdarzały się przypadki, że drony wlatywały w przestrzeń powietrzną. O podejrzanych dronach mówiło się już w 2022 roku, że miały się pojawiać nad bazami niemieckimi. Sebastian Schaefer, członek parlamentu z partii Zielonych, powiedział, że armii brakuje strategii przeciwdziałania dronom. Jak pisał niemiecki dziennik, wydaje się, że niemieckiej armii brakuje niezbędnych urządzeń zagłuszających, aby powstrzymać bezzałogowe statki powietrzne.

PPłk Korowaj o tym, co musi otrzymać Ukraina, by wygrać z Rosją

W związku z sytuacją, niemiecka armia wyraziła poważne obawy o bezpieczeństwo. Jak dowiedział się portal Stars and Stripes w zapytaniu do amerykańskiej armii w Europie, o sytuację z dronami, armia oświadczyła, że rosyjskie drony szpiegowskie nie zakłócały szkolenia ukraińskich żołnierzy w bazach amerykańskich w Niemczech m.in. w okolicach miast Grafenwoehr i Hohenfels, gdzie Ukraińcy odbywali szkolenie ze znajomości czołgów Abrams. Amerykanie zastrzegli jednak, że państwa i armie w Europie powinny zachować czujność i zgłaszać wszelkie oznaki niepokojące.

W 2023 r. na terenie Niemiec przeprowadzono około 260 szkoleń przez jednostki niemieckie i wielonarodowe, w ramach których przeszkolono ponad 10 000 żołnierzy ukraińskich. Ukraińscy żołnierze zostali przeszkoleni z radzenia sobie z minami, działań w miastach, obsługi radaru Patriot i systemów Patriot.

Sojusznicy wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oświadczył, że w miarę, jak Rosja intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. "Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej" - powiedział 10 grudnia po spotkaniu Rady NATO-Ukraina.

Rada NATO-Ukraina zebrała się w następstwie niedawnych fal ciężkich rosyjskich nalotów na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę. Jak podało NATO, sojusznicy zdecydowanie potępili eskalację rosyjskich nalotów na Ukrainę, a także użycie przez Rosję rakiet balistycznych pochodzących z Korei Północnej i dronów z Iranu.

"Sojusznicy dostarczyli już Ukrainie szeroki wachlarz systemów obrony powietrznej, a w środę potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze wzmacnianie obrony Ukrainy. Za pośrednictwem NATO kupują do 1000 rakiet obrony powietrznej Patriot, aby uzupełnić swoje zapasy w dalszym wzmacnianiu obrony powietrznej Ukrainy" - podał Sojusz.

 Niemcy dostarczyły niedawno Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot i Skynex oraz dodatkowe rakiety dla obrony przeciwlotniczej IRIS-T, a Wielka Brytania wysyła na Ukrainę około 200 rakiet obrony powietrznej.

 10 grudnia członkowie Sojuszu jasno dali do zrozumienia, że będą w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie znaczącą pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną, a wielu członków Sojuszu przedstawiło plany zapewnienia dalszych miliardów euro pomocy w 2024 r.

 „NATO zdecydowanie potępia rosyjskie ataki rakietowe i dronów na ukraińską ludność cywilną, w tym z użyciem broni pochodzącej z Korei Północnej i Iranu. Już drugi rok z rzędu Putin próbuje wyniszczyć Ukrainę masowymi uderzeniami, ale mu się to nie udaje. Rosyjska kampania okrucieństwa tylko wzmacnia determinację Ukrainy. W miarę jak Moskwa intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej” - powiedział sekretarz generalny Stoltenberg.

 Środowe spotkanie odbyło się na szczeblu ambasadorów i zostało zwołane na wniosek Ukrainy. Stoltenberg przewodniczył Radzie. Ambasadorowie NATO i zaproszona Szwecja zostali zapoznani w drodze wideokonferencji z generałem porucznikiem Mykołą Oleszczukiem, dowódcą ukraińskich sił powietrznych i wiceministrem spraw wewnętrznych Ołeksiem Siergiejewem.

Rada NATO-Ukraina powstała podczas Szczytu Sojuszu w lipcu 2023 roku i służy jako forum wspólnych konsultacji, podejmowania decyzji i działań pomiędzy NATO a Ukrainą.

PM/PAP

Sonda
Czy Ukraina może - w jakikolwiek sposób - odzyskać Krym?