Niemcy chcą ograniczyć swój wkład w pomoc Ukrainie? Nie podoba im się, że państwa nadużywają zwrotu kosztów

2023-12-08 12:53

Według niemieckiego dokumentu, który wyciekł niedawno, Niemcy planują zmniejszyć kwotę 20 miliardów euro z funduszu zbrojeniowego Unii Europejskiej dla Ukrainy – donosi gazeta „Daily Telegraph”. Według gazety, Niemcy chcą by Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF) powinien uwzględniać wielomiliardową pomoc wojskową udzieloną Kijowowi w ramach dwustronnej współpracy.

Emmanuel Macron, Olaf Scholz

i

Autor: Yoan Valat, Pool via AP, AP Photo/Markus Schreiber Emmanuel Macron, Olaf Scholz

Niemcy mimo udzielanego wsparcia Ukrainie zwłaszcza tego humanitarnego, które jest ogromne, patrzą bardzo mocno także przez pryzmat swoich obecnych i przyszłych interesów, na których można zarobić. Według tajnego dokumentu, który wyciekł niedawno do którego dotarła gazeta Daily Telegraph, Niemcy chcą zmniejszenia kwoty jaką przekażą Ukrainie w ramach funduszu Unii Europejskiego (Europejski Fundusz na rzecz Pokoju - EPF) wysokości 20 miliardów euro na broń dla Ukrainy, bo jak argumentują Europejski Fundusz na rzecz Pokoju (EPF) powinien uwzględniać miliardową pomoc wojskową, którą przekazał Kijowowi dwustronnie. Należy tutaj nadmienić, że pomoc oferowana Ukrainie w ramach EPF może mieć formę wkładu finansowego lub rzeczowego w postaci broni, które także są liczone jako wkłady państw członkowskich do pakietu pomocowego dla Ukrainy. Dlatego w Europie jest obawa, że kanclerz Olaf Scholz, kanclerz, może zniweczyć przyszłe próby wsparcia Kijowa w walce z rosyjską inwazją.

M. SAWICKI: NA POCZĄTKU WOJNY NIEMCY I FRANCJA BYŁY PO STRONIE ROSJI

Według informacji do których dotarła gazeta, Niemcy uważają, że państwa członkowskie bloku nadużywają programu EPF, wysyłając starą broń na Ukrainę, wykorzystując zwroty kosztów do modernizacji swoich sił zbrojnych. To co jest bardzo istotne w tej kwestii, jest także to, że Berlinowi ale także Paryżowi jak pisze Daily Telegraph, nie podoba się to, że państwa, które są w tym funduszu wykorzystują zwrot finansów z EPF kupują uzbrojenie nie od ich firm zbrojeniowych, ale zaopatrują się w Stanach Zjednoczonych w Republice Korei jak to robi np. bardzo mocno Polska. W listopadzie Niemcy ogłosił, że podwoi swoją pomoc wojskową dla Ukrainy w 2024 r., podpisując pakiet o wartości 8 mld euro.

Gazeta także pisze o tym, Francja w innym dokumencie uważa, że EPF powinna wstrzymać dostawy broni z zapasów państw członkowskich i zamiast tego skoncentrować się na „wspólnych zamówieniach” pomocy wojskowej od europejskich producentów broni. Francuzi byli wcześniej oskarżani o spowolnienie wysiłków UE w celu dostarczenia miliona pocisków artyleryjskich na Ukrainę, żądając, aby tylko firmy z siedzibą w bloku korzystały z programu. Do tej pory premier Węgier Viktor Orban, był jedynym przeciwnikiem utworzenia funduszu wojennego w wysokości 20 miliardów euro na dostawy broni do Kijowa.

W ramach EPF dostarczono Ukrainie broń o wartości 4,5 miliarda euro od czasu pełnej inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku i przeszkolono 34 000 ukraińskich żołnierzy w ramach misji szkoleniowej UE.

Spada pomoc dla Ukrainy

Nowe dane Ukraine Support Tracker Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW Kiel) dotyczące wsparcia dla Ukrainy pokazują, że Zachód staje się "zmęczony wojną", napisał portal RND. "Widzimy 87-procentowy spadek nowych zobowiązań pomocowych" - powiedział ekspert IfW Pietro Bomprezzi w rozmowie z portalem.

Porównano okres od sierpnia do października z tym samym okresem ubiegłego roku. O ile w ubiegłym roku pomoc wyniosła w tym czasie 16 miliardów euro, o tyle od sierpnia do października br. wyniosła zaledwie 2 miliardy euro, pisze RND. Oznacza to, że wsparcie spadło do najniższego poziomu od początku wojny.

Spadek pomocy dla Ukrainy dotyczy wszystkich obszarów: wsparcia humanitarnego, finansowego i wojskowego. "Ale największy spadek obserwujemy w pomocy wojskowej" - mówi Bomprezzi. Powołuje się na brak nowych pakietów pomocowych ze strony USA, które do tej pory dostarczyły Ukrainie więcej broni niż ktokolwiek inny. Wewnętrzny spór polityczny w USA blokuje obecnie większe pakiety pomocowe.

 "Kolejny wniosek z analizy danych: Ukraina jest coraz bardziej zależna od kilku głównych darczyńców", czytamy. Oprócz USA i Niemiec są to na przykład kraje skandynawskie. "Spośród 42 krajów, które wspierają Ukrainę, mniej niż połowa ogłosiła nowe pakiety pomocowe w ostatnich miesiącach. Unia Europejska i Stany Zjednoczone również nie złożyły prawie żadnych nowych zobowiązań", czytamy.

"Sytuacja jest poważna" - powiedział RND polityk partii Zielonych Anton Hofreiter. Ostrzega, że "grozi nam popełnienie tych samych błędów, co przed 24 lutego 2022 roku".

 Zbyt wiele osób zakłada, że Putin jest skłonny do negocjacji, choć nic na to nie wskazuje. Wraz ze swoimi europejskimi partnerami Niemcy muszą szybko i kompleksowo zamówić systemy uzbrojenia z przemysłu obronnego, których Europa i Ukraina potrzebują do obrony. "Kanclerz Scholz i minister obrony Pistorius powinni przestać nieustannie poklepywać się po plecach za to, co do tej pory osiągnęli" - pisze RND.

PM/PAP

Sonda
Czy Ukraina może - w jakikolwiek sposób - odzyskać Krym?