Temat rozmieszczenia na Ukrainie wojsk międzynarodowych ciągle jest obecny w rozmowach zarówno wśród zachodnich polityków jak i komentatorów. Ten temat po raz kolejny został poruszony tym razem w rozmowie między francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
"Rozmowa była dość długa i szczegółowa. Omówiliśmy wsparcie obronne, różne formy obrony, pakiety uzbrojenia dla Ukrainy" – powiedział Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.
Dwaj przywódcy omawiali również "inwestycje w zakup pocisków dla Ukrainy". „Omówiliśmy także rozmieszczenie kontyngentów partnerskich i szkolenie naszych sił zbrojnych" – dodał ukraiński prezydent i sprecyzował, że mowa była m.in. szkoleniu ukraińskich żołnierzy we Francji.
Ukraiński przywódca nie powiedział, czy miał na myśli wysłanie przez Zachód wojsk, czy sił pokojowych w ramach porozumienia mającego zakończyć prawie trzyletnią wojnę z Rosją.
9 stycznia prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że jest przekonany, że rozmieszczenie kontyngentów wojskowych z krajów partnerskich na Ukrainie byłoby jednym z najlepszych narzędzi zmuszenia Rosji do zawarcia pokoju, dlatego partnerzy powinni być „bardziej praktyczni” w tym celu.
Jak mówił:
„W zeszłym roku Francja wpadła na pomysł rozmieszczenia kontyngentu partnerów na Ukrainie, aby przybliżyć pokój. Wszyscy rozumiemy, że cele Putina pozostają niezmienne. Chce całkowicie zniszczyć Ukrainę i złamać nas wszystkich, a także was. Dlatego naszym celem jest znalezienie jak największej liczby instrumentów, aby zmusić Rosję do pokoju. Uważam, że takie rozmieszczenie kontyngentów partnerów jest jednym z najlepszych instrumentów. Bądźmy bardziej praktyczni, aby to umożliwić” – powiedział.
Zełenski i Macron omawiali już możliwość wysłania sił pokojowych na spotkaniu 18 grudnia. Podczas trójstronnego spotkania z Trumpem w Paryżu 7 grudnia Trump podobno powiedział, że chce, aby europejskie wojska monitorowały potencjalne zawieszenie broni na Ukrainie. Francuski prezydent miała także ten pomysł omawiać z premierem Polski Donaldem Tuskiem w przypadku zawieszenia broni.
AFP przypomina, że 10 stycznia Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer rozmawiali o dalszym wsparciu i gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.
PM/PAP