Kolejne wsparcie od Niemiec dla Ukrainy. Są jednak problemy z Leopardami, spora część nie nadaje się do użytku

2024-01-11 5:02

Niemcy dostarczyły Ukrainie nowy system obrony powietrznej Skynex, bojowe wozy piechoty Marder, amunicję i inny sprzęt wojskowy - powiadomił 5 grudnia tygodnik "Spiegel". Jednak to koniec dobrych informacji, ponieważ jak poinformował również niemiecki Spiegel, tylko część z 30 czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie nadaje się do użytku. O problemach z czołgami przekazał poseł do Bundestagu z partii Zielonych Sebastian Schaefer.

Jak poinformował w czwartek niemiecki rząd, Ukraina otrzymała m.in. system obrony powietrznej Skynex wraz z amunicją, nowe pociski do systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM, a także dwa radary TRML-4D.

Dostarczono także dziesięć dodatkowych bojowych wozów piechoty Marder z amunicją i częściami zamiennymi, dwa dodatkowe wozy do usuwania min Wisent i kolejny pojazd opancerzony Biber z częściami zamiennymi.

Raport - Wojciech Konończuk - Ukraina przegrywa wojne?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom i kanclerzowi Olafowi Scholzowi za dostawy. "Zaawansowany system Skynex i dodatkowe pociski IRIS-T SLM wzmocnią naszą tarczę obronną i uratują więcej istnień ludzkich" - napisał Zełenski w komunikacie na platformie X.

Niemieckie Leopardy nie nadają się do użytku

Niemiecka pomoc w ostatnim czasie zintensyfikowana, a przede wszystkim nagłaśniana medialnie ma często bardzo duże problemy. Jak poinformowała niemiecki dziennik Spiegel, na podstawie wypowiedzi posła partii Zielonych Sebastiana Schäfera, który odwiedził warsztaty na Litwie zajmujące się naprawą Leopardów przekazanych Ukrainie, tylko kilka z dostarczonych czołgów bojowych może być nadal używanych przez Ukrainę. Problemy z czołgami są spowodowane głównie brakiem części zamiennych do napraw czołgów. Aby rozwiązać ten problem, według niego Niemcy powinny przeprowadzić więcej szkoleń lub przekazać lepsze instrukcje dla ukraińskich mechaników.

Według szacunków posła Partii Zielonych Sebastiana Schäfera, bardzo niewiele z nowoczesnych czołgów Leopard 2A6 dostarczonych przez Niemcy (18 szt.) nadal służy na Ukrainie. Poseł Schäfer wezwał związku z tym do podjęcia szybszych kroków w celu przywrócenia sprawności czołgów. Poseł związku z tym napisał do zaangażowanych firm zbrojeniowych, Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, na przełomie roku informując o problemie, pisząc: „niestety, tylko bardzo niewielka liczba dostarczonych czołgów bojowych może być nadal używana przez Ukrainę”. Według informacji posła, naprawy trwają bardzo długo, ponieważ według warsztatu naprawczego na Litwie brakuje odpowiednich części zamiennych.

Schäfer odwiedził warsztat na Litwie wraz z ministrem obrony Borisem Pistoriusem przed świętami Bożego Narodzenia. Według jego zeznań, które są dostępne dla Niemieckiej Agencji Prasowej, istnieje „pilna potrzeba podjęcia działań” w celu szybkiej poprawy sytuacji w zakresie części zamiennych. Jak pisze Spigel „ponadto próby naprawy podejmowane przez ukraińską armię doprowadziły do dalszego uszkodzenia czołgów. Należy zbadać, w jakim stopniu można temu zapobiec np. poprzez lepsze szkolenie mechaników lub dostarczenie instrukcji lub czy naprawy mogą być przeprowadzane na Ukrainie”.

Niemcy przekazały Ukrainie w marcu 2023 roku, łącznie 18 czołgów Leopard 2 z zapasów Bundeswehry, kolejne 3 Leopardy 2A6 przekazała Portugalia. Według doniesień czołgi odegrały kluczową rolę w długo oczekiwanej kontrofensywie Kijowa, zapewniając bliskie wsparcie bojowe i chroniąc żołnierzy przed rosyjskimi atakami. Jak podała Agence France-Presse, że wraz z nadejściem drugiej zimy wojny na Ukrainie, jej siły zaczęły używać czołgów Leopard 2 w defensywie jako artylerii dalekiego zasięgu zamiast pojazdów szturmowych. Niemcy zgodziły się na początku 2023 r. zezwolić europejskiej koalicji na wysłanie na Ukrainę 88 czołgów Leopard 1 i około 80 zaawansowanych czołgów Leopard 2. Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się wysłać na Ukrainę 31 czołgów Abrams.

PM/PAP

Sonda
Czy po zakończeniu wojny Rosja i Ukraina podadzą prawdziwe dane o własnych stratach?