Spis treści
- Zmiany w przepisach eksportowych
- Korzyści dla amerykańskich firm
- Kontrowersje wokół sprzedaży broni
- Modernizacja zamówień publicznych w Pentagonie
Zmiany w przepisach eksportowych
Rozporządzenie zobowiązuje Departament Obrony, Departament Stanu i inne agencje rządowe do zmiany systemu sprzedaży uzbrojenia za granicę. „Nie jesteśmy w stanie dostarczać systemów uzbrojenia w niezawodny i skuteczny sposób naszym kluczowym sojusznikom. Głównym tego powodem jest nieefektywność i niespójność procesu, w którym zatwierdzamy zagraniczną sprzedaż sprzętu wojskowego” — wyjaśnił asystent Białego Domu Will Scharf.
„Tak więc to rozporządzenie wykonawcze skieruje Departament Obrony, Departament Stanu, inne odpowiednie departamenty i agencje, aby dokonały przebudowy naszego systemu zagranicznej sprzedaży obronnej, aby zapewnić, że możemy dostarczać sprzęt tworzący amerykańskie miejsca pracy i zapewniający oczywiście dochody amerykańskim producentom obronnym, ale także dostarczać kluczowy sprzęt wojskowy naszym kluczowym sojusznikom w niezawodny i skuteczny sposób” - powiedział.
Korzyści dla amerykańskich firm
Zmiany mają przynieść korzyści dużym amerykańskim firmom zbrojeniowym, takim jak Lockheed Martin, RTX i Boeing. Obecnie ustawa o kontroli eksportu broni daje Kongresowi prawo do analizy kontraktów zbrojeniowych w zależności od tego, jak bliskim sojusznikiem jest dany kraj i od wielkości planowanej sprzedaży.
Rok 2024 okazał się rekordowy pod względem sprzedaży amerykańskiej broni, a wartość zamówień łącznie przekroczyła 100 miliardów dolarów - choć nie wiadomo, czy ta dynamika się utrzyma z tego względu, że Europa pracuje nad tym, by więcej uzbrojenia zamawiać w rodzimym przemyśle. Co jak informował Reuters, podobno nie spodobało się stronie amerykańskiej.
Kontrowersje wokół sprzedaży broni
Donald Trump od dawna krytykował Kongres za opóźnianie sprzedaży broni. W 2019 roku prezydent wywołał kontrowersje, ogłaszając "stan wyjątkowy", który umożliwił sprzedaż broni o wartości ponad 8 mld dolarów Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonym Emiratom Arabskim i Jordanii.
Modernizacja zamówień publicznych w Pentagonie
Trump podpisał również rozporządzenie inicjujące analizę programów zamówień publicznych w Pentagonie. „Dzięki temu rozporządzeniu wykonawczemu zmodernizujemy strukturę zamówień publicznych, z której korzysta Departament Obrony. Umożliwi to szybsze dostosowywanie się do zmiennych okoliczności na całym świecie” — oświadczył Scharf.