Rozpoczęto budowę Centrum Elektroniki Militarnej w OBR CTM. Jest to część offsetu w ramach drugiej fazy Wisły

2025-05-21 19:00

W środę, 21 maja 2025 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) w Gdyni, odbyła się uroczystość wmurowania kapsuły czasu pod budowę Centrum Elektroniki Militarnej. Ośrodek badawczo-naukowy, który był gospodarzem dzisiejszej uroczystości, wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzisiejsza uroczystość jest pokłosiem offsetu w ramach drugiej fazy programu Wisła i realizowana jest wspólnie przez konsorcjum PGZ-WISŁA i amerykański Raytheon.

Centrum powstaje w ramach II fazy programu Wisła związanego z budową przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu opartego na amerykańskim systemie Patriot. W trakcie uroczystości prezes zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Marcin Wiśniewski i p.o. prezes zarządu – dyrektor naczelny Wojskowych Zakładów Elektronicznych (WZE) w Zielonce Damian Gorzelany podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji części zamówienia komercyjnego dla firmy Raytheon.

W jego ramach OBR CTM na zlecenie WZE będzie produkować płytki drukowane (CCA) do modułu magazynowania energii radaru LTAMDS. Następnie, w miejscu, w którym powstanie budynek Centrum Elektroniki Militarnej wmurowano kapsułę czasu.  Otwarcie kapsuły czasu planowane jest w rocznicę 100-lecia OBR CTM przypadającą na rok 2082, a więc za 57 lat.

Centrum Elektroniki Militarnej ma na celu stworzenie nowoczesnego zaplecza produkcyjnego i badawczo-rozwojowego, które umożliwi projektowanie, testowanie oraz integrację zaawansowanych systemów elektronicznych dla potrzeb Sił Zbrojnych RP. W szczególności centrum ma się skoncentrować na technologiach związanych z obroną powietrzną, takich jak systemy dowodzenia i łączności oraz sensory i komponenty rakietowe. Dzięki temu Polska zyska zdolność do samodzielnego rozwijania i utrzymywania kluczowych technologii obronnych, co jest istotne dla bezpieczeństwa narodowego.

Planowane jest, że budowa CEM ma zostać zakończona do końca tego roku. W ramach umowy offsetowej, amerykanie mają dostarczyć maszyny i urządzenia produkcyjne, które zostaną zainstalowane w centrum. Nowo budowana infrastruktura ma umożliwić m.in. produkcję i integrację zaawansowanych systemów elektronicznych, ma to w sposób znaczący zwiększyć możliwości, jakie posiada gdyński OBR CTM.

Powstające Centrum Elektroniki Militarnej posłuży do transferu technologii w formie sprzętu specjalistycznego do produkcji elektroniki, urządzeń testowych i narzędzi, dokumentacji technicznej oraz wsparcie – zgodnie z umową offsetową wykonawczą (faza II programu WISŁA) z sierpnia 2023 roku.

Powstanie CEM umożliwi osiągnięcie przez polski przemysł obronny zdolności do produkcji, testowania oraz napraw obwodów drukowanych do radaru dolnej warstwy obrony przeciwlotniczej LTAMDS, oraz osiągnięcie zdolności do produkcji, testowania oraz napraw najnowszej generacji płytek PCB (Printed Circuit Board) na potrzeby projektów obrony powietrznej WISŁA, NAREW oraz PILICA+, oraz programów dotyczących bezpieczeństwa i obronności państwa, a także programów sojuszniczych.

"Nie zatrzymujemy się! Dzisiejszy dzień to także otwarcie nowego etapu. Rozpoczynamy budowę Centrum Elektroniki Militarnej – ale równie ważne jest to, że otwieramy się na rozwój nowych kompetencji i partnerstw. CTM już teraz funkcjonuje w modelu, w którym szukamy współpracy zarówno w Polsce, jak i w Europie czy na świecie – również tu, z naszymi przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych. Ta inwestycja to coś więcej niż tylko budynek. To także impuls do rozwoju biznesowego – takiego, który przyniesie korzyści nie tylko dla nas, ale również dla polskich Sił Zbrojnych i całej naszej Grupy" – powiedział Prezes Zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni Marcin Wiśniewski.

Garda: Instytut Lotnictwa

Ponadto Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz powiedział:

"To modelowy przykład współpracy offsetowej polskiego i amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym konkretnym przypadku naszego konsorcjum PGZ-WISŁA i firmy Raytheon – powiedział Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz. - Dzięki współpracy z amerykańskim partnerem nowe kompetencje produkcyjne, technologiczne i organizacyjne zyskują nie tylko gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., ale też inne nasze spółki wchodzące w skład konsorcjum PGZ-WISŁA czyli warszawski PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, zegrzyńskie Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A., grudziądzkie Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Huta Stalowa Wola S.A. i Zakłady Mechaniczne Tarnów – dodał Prezes Zarządu Adam Leszkiewicz. - Polska Grupa Zbrojeniowa jest kluczowym partnerem zarówno Agencji Uzbrojenia, jak i strony amerykańskiej w budowie jednego z najważniejszych projektów modernizacyjnych Wojska Polskiego, czyli wielowarstwowego, kompleksowego i nowoczesnego systemu obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej"

 Ośrodek Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM)

i

Autor: Polska Grupa Zbrojeniowa

W II fazie programu WISŁA spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej realizują umowy, w ramach których wyprodukowanych zostanie 48 wyrzutni Patriot M903 oraz podzespoły do 12 radarów – LTAMDS. We współpracę z firmą Raytheon są zaangażowane następujące spółki Konsorcjum PGZ-WISŁA. LTAMDS jest trójścianowym, nieruchomym radarem, który zapewnia pokrycie obserwacyjne w zakresie 360 stopni i wykorzystujący antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA w technologii azotku galu (GaN).

Dzięki tym cechom umożliwiona jest znacznie skuteczniejsza ochrona przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych. W projekcie uczestniczą Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. i firma Raytheon, należąca do amerykańskiego koncernu RTX.

Portal Obronny SE Google News