Zatwierdzono offset w II fazie programu obrony powietrznej Wisła. Czy umowa zostanie zawarta w Kielcach?

2023-08-25 14:09

Podpisano umowy offsetowe w ramach realizacji II fazy programu pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła. Obejmują one 13 zobowiązań o łącznej wartości około miliarda złotych. Po stronie amerykańskiej zobowiązania podjęły koncerny Lockheed Martin Global Inc. oraz Raytheon Company. Beneficjentami są przede wszystkim spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zweryfikowane przez stronę amerykańską pod względem posiadanych zdolności i zakwalifikowane do realizacji offsetu zostały takie polskie firmy jak: MESKO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A., PIT-RADWAR S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. Oddział w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.

W ramach kilkunastu umów przewidywane jest m.in. pozyskanie przez polski przemysł zbrojeniowy technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi, w tym radarami LTAMDS, oraz systemem dowodzenia (C2). Są to nowe kompetencje, ale w ramach współpracy objętej tymi umowami znalazło się również rozszerzenie posiadanych przez krajowe zakłady kompetencji i zdolności produkcyjnych, a także transfer technologii i wiedzy do polskiego przemysłu obronnego.

Z jednej strony celem umów offsetowych, których zakres negocjowany był przez wiele miesięcy, jest ustanowienie w kraju zdolności obsługowo-naprawcze i produkcyjnych dla systemu Patriot w najnowszej konfiguracji przyjętej na uzbrojenie w ramach programu Wisła. Zaangażowanie podmiotów polskiego przemysłu obronnego pozytywnie wpłynie na zwiększenie dostępności operacyjnej zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dzięki zapewnienie niezbędnego wsparcia technicznego.

Z drugiej strony oznacza to włączenie polskich producentów do systemu dostaw komponentów niezbędny w produkcji i eksploatacji systemów Patriot. Zarówno przez Polskę, jak też US Army i innych użytkowników z Europy i szerzej, całego świata. Daje to znaczny potencjał, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy rośnie zapotrzebowanie na produkty przemysłu zbrojeniowego.

Zawarcie umowy offsetowej otwiera możliwość zawarcia umowy wykonawczej, dotyczącej realizacji II fazy programu Wisła. Można spodziewać się iż zostanie ona podpisana podczas kieleckiego salonu przemysłu obronnego MSPO, który zaczyna się już 5 września. Wart przypomnieć, że zgodnie z przekazanym przez Polskę w ubiegłym roku zapytaniem ofertowym obejmie ona 6 kolejnych baterii systemu Patriot, tym razem w najnowszym wariancie wyposażanym w system kierowania ogniem IBCS. Jest to rozwiązanie wprowadzane obecnie do sił zbrojnych USA i równolegle mające trafić do Polski. Będą to najnowocześniejsze systemy przeciwlotnicze i przeciwbalistyczne Patriot wśród użytkowników europejskich.

Podobnie jak w I fazie, również tutaj polski przemysł obronny odpowiedzialny będzie za dostarczenie za produkcję i dostawę wyrzutni rakiet, elementów rakiet PAC-3 MSE oraz komponentów zabezpieczenia logistycznego, ale też wszystkich pojazdów specjalistycznych, w tym samochodów transportowo-załadowczych, kabin dowodzenia, a także mobilnych węzłów łączności. Do systemu włączone będą też opracowane i produkowane w Polsce radary wstępnego wykrywania celów P-18PL i radary pasywnej lokacji PET/PCL.

Sonda
Czy warto wydawać miliardy na obronę przeciwlotniczą?