W czasie przerwy w szkoleniu ze środkami bojowymi wojsko wypracowało "Tymczasową metodykę zarządzania ryzykiem w szkoleniu", która będzie obowiązywać od 1 czerwca i którą w poszczególnych rodzajach sił będą przekazywać specjalnie przygotowani mentorzy.
Na czerwiec zaplanowano eksperymentalne warsztaty z przygotowania audytorów behawioralnych bezpieczeństwa szkolenia. Zebrane doświadczenia posłużą przygotowaniu – już nie tymczasowej – "Metodyki zarządzania ryzykiem w szkoleniu". Zgodnie z zapowiedziami w SGWP zostaie wyodrębniony zarząd szkolenia P7, który kompleksowo zajmie się procesem szkolenia w siłach zbrojnych. Obecnie odpowiada za to zarząd planowania użycia sił zbrojnych i szkolenia – P3/P7. W nowym zarządzie zostanie powołany szef bezpieczeństwa szkolenia. Prawdopodobnie będzie nim zastępca szefa P7. Ten żołnierz będzie odpowiadał za cały proces zarządzania ryzykiem w szkoleniu.
Szkolenie z użyciem środków bojowych zostało wstrzymane pod koniec marca, po serii śmiertelnych wypadków. Na początku marca tragicznie zmarło dwóch żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, na których na poligonie w Drawsku Pomorskim najechał bojowy wóz piechoty. 25 marca na Śląsku podczas zajęć z przygotowywania z użyciem materiałów wybuchowych zginęło dwóch saperów 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. Następnego dnia zginął żołnierz Wojsk Specjalnych z jednostki Nil odbywający szkolenie wysokogórskie. Pod koniec kwietnia zginął żołnierz Wojsk Specjalnych odbywający szkolenie nurkowe. Bez udziału polskich żołnierzy doszło do wypadku, w którym w trakcie ćwiczenia prowadzonego przez Amerykanów zginął żołnierz z Hiszpanii.
Sztab Generalny rozpoczął wtedy analizę procedur bezpieczeństwa i zawiesił szkolenie z użyciem materiałów wybuchowych i środków bojowych. Zawieszenie do czasu zakończenia przeglądu nie dotyczyło szkolących się w Polsce żołnierzy ukraińskich, działań operacyjnych ani żołnierzy przygotowujących się do misji za granicą.
Wiceszef MON Cezary Tomczyk odpowiadając w maju na pytanie posłów PiS o wnioski z serii tragicznych wypadków zapowiedział pilne zmiany ustawowe, aby zapewnić, że żołnierze będą przechodzili badania psychologiczne. Większą liczbę śmiertelnych wypadków łączył też z intensyfikacją szkolenia.
PAP