Polski program żołnierza przyszłości Tytan. Wojsko i wiceszef MON omawiają postępy z przemysłem

2024-02-19 4:34

W kwestii gotowości Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) Tytan, czyli wyposażenie i oporządzenie przyszłości dla Wojska Polskiego, spotkali się z Pawłem Bejdą, odpowiedzialnym za programy zbrojeniowe Sekretarz Stanu w MON, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Agencji Uzbrojenia oraz polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Wiceminister Bejda z karabinkiem Grot

i

Autor: CO MON

Robocza spotkanie w kwestii realizacji programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki Tytan odbyło się w Przemysłowym Zakładzie Optycznym na warszawskiej Pradze. Wpisuje się ono w deklaracje ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, dotyczące wyposażenia i oporządzenia żołnierza, jako priorytetu. W tym kontekście system Tytan jest kluczowy, gdyż traktuje temat kompleksowo.

Pod kryptonimem ZISW Tytan kryje się realizowany w kooperacji państwowych i prywatnych podmiotów polskiego przemysłu obronnego kompleksowy program wyposażenia i uzbrojenia indywidualnego „żołnierza przyszłości”. Podobne programy prowadzone są w wielu krajach na świecie. W Rosji jest to program „Ratnik” a we Francji FELINE. Polski Tytan ma na celu opracowanie nowego kamuflażu, oporządzenia taktycznego, mundurów nowej generacji i kompleksowej modernizacji wyposażenia indywidualnego w myśl dostosowania go do najnowszych standardów. Mówimy tu o wszystkim, co ma na sobie żołnierz: od opancerzenia i munduru, przez broń, łączność czy optoelektronikę aż po bieliznę i buty. Łącznie w skład Tytana wchodzą 104 elementy składowe.

Najlepiej znane z nich i wprowadzone już do służby w polskiej armii to m.in. system broni modułowej MSBS Grot, na który składają się karabinki kalibru 5,56 mm i karabiny wyborowe kalibru 7,62mm oraz pistolet samopowtarzalny Ragun kalibru 9 mm z Fabryki Broni Łucznik S.A. Ale znajdują się w Tytanie również systemy noktowizyjne i celownicze z PCO, łączność Grupy WB i wiele innych komponentów. Złożoność systemu powodowała stałe opóźnienia w jego realizacji, ale udało się je przezwyciężyć.W 2022 roku wszystkie jego elementy miały być ukończone, jak wynikało z odpowiedzi na interpelację poselską.

Jedyne elementy Tytana, jakie weszły dotąd od służby to właśnie karabinki i karabiny Grot, pistolety Ragun i kilka komponentów optoelektronicznych. Kluczowe jest natomiast szerokie wprowadzenie nowoczesnego oporządzenia i środków ochrony osobistej.