Dokument podpisali rumuński minister obrony Angel Tîlvăr i ambasador USA w Bukareszcie Kathleen Kavalec. Premier zauważył, że oprócz korzyści militarnych umowa ma także wzmocnić rumuński przemysł zbrojeniowy, tworząc miejsca pracy i zapewniając możliwości rozwoju zawodowego młodym specjalistom w kluczowych dziedzinach technologii.
„Z radością witamy Rumunię w programie F-35” — powiedział generał porucznik Mike Schmidt, dyrektor i oficer wykonawczy programu F-35 Joint Program Office. „Integracja samolotu F-35 Lightning II z rumuńskimi siłami powietrznymi znacznie wzmocni zdolności odstraszające NATO, zapewniając niezrównane korzyści strategiczne, operacyjne i taktyczne. F-35 Joint Program Office jest oddane budowaniu silnych relacji z Rumunią, zapewniając pomyślną transformację i kompleksowe wsparcie dla pilotów i konserwatorów. Wspólnie z Rumunią pracujemy nad osiągnięciem tego sukcesu”.
„Od prawie 30 lat Rumunia i Lockheed Martin są partnerami w zakresie obrony i bezpieczeństwa” — powiedziała Bridget Lauderdale, wiceprezes i dyrektor generalna programu F-35 Lightning II w Lockheed Martin. „Zakup F-35 jeszcze bardziej wzmacnia bezpieczeństwo narodowe Rumunii i jej zdolność odstraszania”. „Rosnąca obecność F-35 w Europie wzmacnia odstraszanie oparte na sojuszu i tworzy podwaliny pod zdolność NATO i sojuszniczych państw do tworzenia sił powietrznych nowej generacji” — powiedziała Mara Motherway, wiceprezes ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin.
Samoloty F-35 Sił Powietrznych Rumunii płynnie zintegrują się z aktualnie posiadaną przez ten kraj flotą samolotów F-16 W zeszłym roku Lockheed Martin oraz rządy Rumunii i Holandii utworzyły Europejskie Centrum Szkolenia F-16 (EFTC) w Rumunii. Partnerstwa w ramach EFTC gwarantują szkolenia w przyspieszonym tempie, zapewniając, że rumuńscy piloci będą w pełni przygotowani do bezpiecznego i skutecznego wykonywania swoich misji.
Polecany artykuł:
Departament Stanu w Stanach Zjednoczonych ogłosił we wrześniu, że dał zielone światło na sprzedaż 32 myśliwców F-35 Rumunii w ramach umowy szacowanej na 6,5 mld USD i finansowanej w ramach programu Foreign Military Financing (FMF) oraz z innych pożyczek gwarantowanych przez rząd USA. Rumuński Senat zatwierdził projekt ustawy o tym zakupie w zeszłym tygodniu. Sprzedaż F-35 uczyni Rumunię trzecim krajem w naszym regionie po Polsce i Czechach, który będzie obsługiwał F-35. Rumunia planuje zakup samolotów F-35 w dwóch transzach. Pierwsza, to nabycie 32 sztuk, a kolejna to 16 sztuk, co daje łącznie 48 sztuk F-35, czyli więcej niż kupiła Polska, która w styczniu 2020 roku, podpisała kontrakt na 32 sztuki.
Rumunia kupiła od Norwegii 32 używane myśliwce F-16 Block 20 w ramach transakcji wartej 400 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 17 samolotów F-16A/B Block 15 Mid-Life Upgrade (MLU) zakupionych od Portugalii w 2016 r. Rumunia obecnie posiada trzy eskadry F-16 w bazach Câmpia Turzii i Fetesti.
Polecany artykuł: