„Przygotowanie do działania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia”. To warsztaty prowadzone na mocy porozumienia (z 24 sierpnia 2023 r.) zawartego między komendantem głównym SG, gen. dyw. SG Tomasz Pragą i szefa Służby Zagranicznej MSZ Arkadym Rzegockim.
Ustalono, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych realizuje dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej szkolenia z zakresu protokołu dyplomatycznego. Straż Graniczna wspiera polskich dyplomatów w zdobywaniu umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
– Współpraca ta jest odpowiedzią na nowe wyzwania, z którymi przychodzi się mierzyć pracownikom m.in. w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę i hybrydowych działań przeciwko Polsce, podejmowanych przez białoruski reżim – wyjaśnia Portalowi Obronnemu kpt. SG Anna Michalska.
„Przygotowanie do działania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia” jest programem autorskim funkcjonariuszy Straży Granicznej. Szkolenie zostało opracowane specjalnie pod kątem działań i zadań realizowanych przez przedstawicieli MSZ w ramach pełnienia misji dyplomatycznych.
– Kursanci uczestniczą w ćwiczeniach związanych z technikami obrony przed próbą zaboru mienia, samoobrony z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz przeciwdziałaniem czynnościom zmierzającym do porwania. Każdy z uczestników ma możliwość praktyki wszystkich sekwencji oraz indywidualnego omówienia technik w kontakcie z wykładowcą oraz w grupie. Szkolenie dotyczy również tematyki stresu, jego przyczyn oraz możliwości zniwelowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Druga edycja szkolenia odbyła się 10 i 11 stycznia, a pierwsza na początku grudnia 2023 r. – dodaje rzeczniczka prasowa Służby Granicznej.
Kursanci mają dobrych nauczycieli. Zajęcia prowadzi ppor. SG Radosław Wiśniewski –wykładowca z Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, instruktor Zakładu Działań Specjalnych.
– Porucznik Wiśniewski to wieloletni szkoleniowiec służb mundurowych, całe życie związał ze sztukami walki. Przeprowadził wiele szkoleń w kraju i zagranicą. Uczestnik międzynarodowych seminariów w kraju i zagranicą dla formacji mundurowych. Wsparcia w prowadzeniu zajęć udzielała funkcjonariuszka SG ppor. SG Urszula Nowinowska, doradca komendanta głównego Straży Granicznej – dopowiada rzeczmiczka Straży.
Mistrzem/mistrzynią sztuk walki nie zostanie się w dwa dni. Jednak nawet taki krótki kurs daję dawkę wiedzy szkolonym. Kiedy kolejna tura szkoleń? Termin jeszcze nie został ustalony.