Mężczyźni-cudzoziemcy, którzy uzyskali obywatelstwo, stracą je, jeśli…

2024-08-09 18:32

Będą uchylać się od służby wojskowej. Tak stanowi jedna ze 126 ustaw, które w jednym dniu (8 sierpnia) podpisał Władimir Władimirowicz Putin. Tym samym prezydent Federacji Rosyjskiej pobił własny rekord. Wcześniej w jednym dniu składał podpis co najwyżej pod czterdziestoma ustawami.

paszport rosyjski

i

Autor: pixabay.com

Wśród tych 126 ustaw jest kilka o charakterze militarnym. Między innymi ta dotycząca obowiązku rejestrowania się cudzoziemców (we współczesnych wojenkomatach), którym prezydent Federacji Rosyjskiej przyznał obywatelstwo rosyjskiej. Utracą je, jeśli w ustawowym czasie nie zgłoszą się do rejestracji w komisjach poborowych. Jak podkreśla „Komsomolska Prawda” celem ustawy jest zwalczanie od uchylania się od służby wojskowej i dotyczy mężczyzn w wieku poborowym.

Nowością jest, że teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma obowiązek przekazywania danych o nowych obywatelach do wojskowego rejestru rejestracyjnego przed złożeniem przez nich ślubowania. Ustawa weszła już w życie.

Nie oznacza to, że „świeżo upieczony” obywatel FR, w wieku poborowym, gdy się zarejestruje w ichniejszej komisji uzupełnień, to będzie musiał zostać aktywnym uczestnikiem SWO, czyli specjalnej operacji wojskowej. Nie musi iść na front, jeśli wybierze zastępczą służbę wojskową… w przedsiębiorstwach pracujących dla sektora militarnego. Taka możliwość służby Rosji wynika z braków kadrowych w jej przemyśle. „Możliwość wyboru przez poborowych przedsiębiorstw obronnych jako alternatywy dla służby wojskowej umożliwi im opanowanie zawodów robotniczych” – podkreśla się w branżowych rosyjskich mediach.

„Alternatywa dla służby wojskowej” trwa 21 miesięcy. Poborowa służba w armii jest krótsza o trzy miesiące. W Rosji rejestracji wojskowej podlegają mężczyźni po ukończeniu 17. roku życia. Poborem objęta jest grupa wiekowa 18-30 lat. Na marginesie: obywatele Federacji posiadający podwójne obywatelstwo, rosyjskie i inne, prawo rosyjskie uważa wyłącznie za własnych obywateli. Jeśli więc takie osoby przebywają na terytorium państwa rosyjskiego, to względem służby wojskowej mają te same obowiązki, co inni obywatele Federacji.

Garda: Piórnik czyli Lubawka

Skoro była mowa o cudzoziemcach. Prezydent Putin podpisał także ustawę zezwalającą na wydalanie cudzoziemców i bezpaństwowców przebywających w FR nielegalnie lub łamiących jej prawo. Kto nie ma prawa pobytu, może mieć urzędowo ograniczone prawa i wolności, a w krańcowych przypadkach będzie deportowany. Ustawa zacznie obowiązywać za 180 dni. Po tym czasie w Rosji przebywający bez wizy, mogą zostać wydaleni z Rosji.

Nowa polityka imigracyjna wynikająca z tej ustawy, wprowadza dla takich osób poważne ograniczenia: zabrania się im rejestrowania działalności gospodarczej, zakupu nieruchomości i transportu, otwierania rachunków bankowych, a nawet zawierania małżeństw w okresie deportacji. Policja otrzymuje rozszerzone uprawnienia w zakresie monitorowania migrantów, w tym dostępu do mieszkań, korzystania z danych z urządzeń mobilnych i śledzenia przemieszczania się.

W lipcu resort spraw wewnętrznych podał, że od początku 2024 r. do Rosji nie wpuszczono ok. 120 tys. cudzoziemców (110 tys. w 2023 r.) i wydalono z niej 65 tys. obcokrajowców, którzy naruszyli rosyjskie prawo.

Bezpośrednio z wojną na Ukrainie związana jest (również podpisana 8 sierpnia) ustawa o prawie organów władzy do rozporządzania informacjami stanowiącymi tajemnicę państwową oraz ustanawiającą tryb rejestrowania i blokowania dostępu obywateli do tajemnicy państwowej. Organy państwowe będą mogły w sposób określony w dokumencie określić tryb rejestracji, ponownej rejestracji oraz pozbawienia obywateli Rosji dostępu do tajemnicy państwowej i informacji stanowiących tajemnicę państwową, w porozumieniu z Federalną Służbą Bezpieczeństwa FR. Teraz FSB będzie mogła uzyskać dostęp także do informacji z Jednolitego Państwowego Rejestru Aktów Stanu Cywilnego. Oznacza to, że FSB ma teraz dostęp także do danych osobowych personelu wojskowego – bez jego zgody.

Sonda
Czy w Polsce przywrócony zostanie obowiązkowy pobór?