Jak przekazał LSM, wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wchodzić będą zróżnicowane przeszkody. Pierwsza linia budowana jest w pobliżu przejścia granicznego Terehova w gminie Ludza, w odległości około kilometra od rosyjskiej granicy.
Według pułkownika Kasparsa Lazdinsa z armii łotewskiej, projekt obejmuje zarówno sztuczne jak i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki. Rowy przeciwczołgowe zostaną następnie wzmocnione poprzez konstrukcję tzw. smoczych zębów. W przypadku działań wojennych przeszkody mogą zostać uzupełnione o pola minowe - powiedział oficer.
Estonia, Łotwa i Litwa uzgodniły w końcu stycznia budowę bałtyckiej linii obronnej, która ma wzmocnić granice z Białorusią i Rosją. W marcu, jak przypomniał LSM, łotewski rząd zatwierdził plan unieruchamiania wroga na granicy. Koszt jego wdrożenia ma w ciągu pięciu lat wynieść 303 mln euro.
W styczniu ministrowie obrony Łotwy, Litwy i Estonii podpisali porozumienie w sprawie utworzenia bałtyckiej linii obronnej w celu wzmocnienia wschodniej granicy państw bałtyckich i NATO. Bałtycka linia obronna będzie budowana w sposób skoordynowany, ale każdy kraj zrobi to w ramach własnego budżetu.
Długość granicy łotewsko-rosyjskiej przekracza 283 km. W przyszłym roku łotewska armia planuje wybudować 30-kilometrowy płot na trudnym odcinku granicy. Kraj przeznaczył już 50 milionów euro na obszary priorytetowe, a łącznie zaplanowano kolejne 120 milionów. Łotwa w tym roku ogłosiła, że w nadchodzących latach zbuduje ponad 3 000 schronów i 12 000 schronisk tymczasowych. Na te cele kraj planuje przeznaczyć co najmniej 98 mln euro rocznie w latach 2025–2034.
Batalion USA pozostanie na Litwie na czas nieokreślony
Amerykański batalion wojskowy stacjonujący na Litwie pozostanie w tym kraju na czas nieokreślony, a nie tylko do 2025 roku, jak wcześniej planowano – poinformował w 2 maja przebywający z wizytą w USA litewski minister obrony Laurynas Kascziunas.
„Jesteśmy wdzięczni za determinację Stanów Zjednoczonych w utrzymaniu obecności wojskowej w krajach bałtyckich” – powiedział Kascziunas, którego cytuje komunikat resortu.
Minister zapewnił, że Litwa dołoży „wszelkich starań, aby zapewnić przybywającym wojskom amerykańskim wszelkie niezbędne wsparcie ze strony kraju przyjmującego oraz odpowiednią infrastrukturę, zgodnie ze standardami NATO”.
Kwestia obecność żołnierzy USA na Litwie została omówiona m.in. podczas spotkania litewskiego ministra z amerykańska wiceministrą obrony ds. armii lądowej Christine Wormuth.
Od 2019 r. na Litwie nieprzerwanie służą na zasadach rotacji bataliony sił zbrojnych USA.
PO/PAP