Niemcy wzmacniają obecność w Arktyce. Boris Pistorius zapowiada wizytę na Grenlandii

Niemcy zwiększają swoje zaangażowanie w regionie Arktyki. Minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, zapowiedział wizytę na Grenlandii oraz wzmocnienie obecności wojsk Bundeswehry w tym strategicznym obszarze. To reakcja na rosnące znaczenie regionu dla bezpieczeństwa NATO i globalnej żeglugi.

Pistorius i Grenlandia

i

Autor: AP Photo(2)

Podczas wizyty w Kopenhadze, Boris Pistorius ogłosił plany podróży na Grenlandię wspólnie z szefem resortu obrony Danii, Troelsenem Lundem Poulsenem. Pistorius powiedział:

"Planujemy wspólnie (z szefem resortu obrony Danii, Troelsen Lundem Poulsenem) pojechać na Grenlandię we wrześniu. Chcę zobaczyć Grenlandię i pokazać naszą solidarność".

Niemcy stawiają na swobodę żeglugi w Arktyce

Minister Pistorius podkreślił, że Niemcy mają "zasadniczy interes w (zapewnieniu) swobody żeglugi" w Arktyce. Wskazał na strategiczne położenie Niemiec między Morzem Północnym a Bałtykiem, co obliguje kraj do obecności na północnym Atlantyku i w Arktyce.

Latanie nad Grenlandią? Lądowanie w tajnych bazach? Praca pilota doświadczalnego? | CO NAS CZEKA

Rosnące znaczenie Arktyki dla NATO

Pistorius przypomniał, że NATO to nie tylko wschodnia flanka, ale także północny Atlantyk oraz Arktyka. Zaznaczył, że roszczenia wobec Grenlandii, wysuwane przez byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, "straciły na znaczeniu ze względu na sytuację globalną", ale nie zmienia to strategicznego znaczenia regionu dla NATO.

Minister obrony Niemiec, poinformował, że jego kraj wyśle ​​okręty marynarki wojennej do patrolowania wód Arktyki, powołując się na zagrożenie, jakie niesie ze sobą rozbudowa sił zbrojnych Rosji w tym regionie.

„Zagrożenia morskie rosną… Aby wymienić tylko kilka, Rosja militaryzuje Arktykę” – powiedział minister obrony Boris Pistorius na konferencji prasowej.

„Obserwujemy wzmożoną aktywność rosyjskich okrętów podwodnych operujących w tym rejonie” – dodał minister, przemawiając razem ze swoim duńskim odpowiednikiem Troelsem Lundem Poulsenem. Dlatego „już w tym roku Niemcy pokażą swoją obecność na północnym Atlantyku i w Arktyce” – powiedział Pistorius.

Pistorius powiedział, że niemiecki okręt wsparcia Berlin popłynie z Islandii na Grenlandię, a następnie do Kanady w ramach misji o nazwie „Atlantic Bear”.

Jednocześnie, jak podaje The Telegraph, te nowe patrole wpisują się w szerszy cel Niemiec — odegranie znacznie ważniejszej roli w obronie Zachodu przed Rosją w odpowiedzi na pełnoskalową inwazję na Ukrainę w 2022 roku.

„Wzdłuż trasy będziemy ćwiczyć z naszymi sojusznikami w regionie i zaplanowaliśmy pierwsze zawinięcie niemieckiego okrętu wojennego do Nuuk na Grenlandii” - powiedział Pistorius.

„Następnie po raz pierwszy weźmiemy udział w kanadyjskich ćwiczeniach arktycznych Nanook” - kontynuował minister, dodając, że „rozmieścimy nasze morskie samoloty patrolowe, okręty podwodne i fregaty, aby zademonstrować nasze zaangażowanie w tym regionie”. W międzyczasie Poulsen powiedział, że w tym tygodniu zaprezentuje nowe inwestycje w Arktyce.

Współpraca niemiecko-duńska na rzecz bezpieczeństwa

W czerwcu rząd w Kopenhadze ogłosił zakup systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu od niemieckiej firmy Diehl Defence. Ponadto, Dania dołączyła do partnerstwa Niemiec, Kanady i Norwegii na rzecz bezpieczeństwa północnej części Oceanu Atlantyckiego.

Niemiecka inicjatywa nabiera dodatkowego znaczenia w świetle niedawnych wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który wezwał do aneksji Grenlandii ze względów bezpieczeństwa. Trump oskarżył Danię o zbyt małe inwestowanie w bezpieczeństwo terytorium autonomicznego.

Francuskie wsparcie dla Grenlandii

W połowie czerwca Grenlandię odwiedził prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapewniając o wsparciu Paryża po roszczeniach Waszyngtonu wobec wyspy. Macron zapowiedział otwarcie konsulatu generalnego Francji w stolicy Grenlandii, Nuuk.

Arktyka staje się coraz bardziej geopolitycznym punktem zapalnym. Topniejące czapy lodowe nie tylko otwierają nowe szlaki handlowe, ale także zapewniają dostęp do ogromnych rezerw zasobów naturalnych. Według szacunków region ten zawiera około 30 procent nieodkrytych światowych rezerw gazu i 13 procent rezerw ropy naftowej.

Portal Obronny SE Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki