Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Japońska Federacja Kół Ofiar Bomb Atomowych

2024-10-11 15:45

Do Pokojowej Nagrody Nobla przyznawanej w roku 2024 zgłoszono (do 31 stycznia) 286 kandydatów (197 osób prywatnych, 89 organizacji). Norweski Instytut Noblowski ujawni nominowanych dopiero po 50 latach. Nagrodę przyznano Nihon Hidankyo, czyli Japońskiej Federacji Kół Ofiar Bomb Atomowych (Japan Confederation of A- and H-bomb Sufferers Organizations),

Pokojowa Nagroda Nobla 2024

i

Autor: kolaż abe

Hibakusha – ci, którzy przeżyli atomowe bombardowanie

Tegoroczny laureat – czytamy w komunikacie Instytutu – to „oddolny ruch ocalałych z (eksplozji) bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki, znany również jako Hibakusha, otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej i za udowodnienie poprzez zeznania świadków, że broń jądrowa nigdy nie powinna być ponownie użyta”.

Nihon Hidankyo jest organizacją utworzoną w 1956 r. nie tylko dla reprezentowania poszkodowanych w wyniku eksplozji bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r. Celem organizacji jest walka o prawa ofiar, świadomość społeczną na temat skutków użycia broni jądrowej oraz zapobieganie przyszłym konfliktom z wykorzystaniem tej broni masowej zagłady. Nihon Hidankyo współpracuje z międzynarodowymi organizacjami, takimi choćby jak Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniechęcenia do Użycia Broni Nuklearnej (ICAN), promując globalne rozbrojenie nuklearne.

Widoczne na ilustracji origami to logo laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2024. Przedstawia żurawia. W japońskiej tradycji ten ptak symbolizuje pokój i nadzieję. Japońska tradycja stanowi również, że kto złoży tysiąc żurawi-origami, temu spełnią się jego życzenia. Życzenia Nihon Hidankyo są oczywiste. Patrz wyżej.

Garda: Dr Tomasz Smura z Fundacji Puławskiego o NATO

Mocarstwa nuklearne modernizują i ulepszają swoje arsenały

Czy misja Japońskiej Federacji Kół Ofiar Bomb Atomowych przynosi efekty? Nie udało się jej doprowadzić do globalnego jądrowego rozbrojenia, ale...

„Norweski Komitet Noblowski pragnie jednak uznać jeden zachęcający fakt: od prawie 80 lat nie użyto żadnej broni jądrowej w wojnie. Nadzwyczajne wysiłki Nihon Hidankyo i innych przedstawicieli Hibakusha w znacznym stopniu przyczyniły się do ustanowienia tabu nuklearnego. Dlatego alarmujące jest to, że obecnie tabu przeciwko użyciu broni jądrowej jest pod presją.

Mocarstwa nuklearne modernizują i ulepszają swoje arsenały; nowe kraje wydają się przygotowywać do nabycia broni nuklearnej; a groźby użycia broni nuklearnej w trwających wojnach są wysuwane. W tym momencie historii ludzkości warto przypomnieć sobie, czym jest broń nuklearna: najbardziej niszczycielska broń, jaką świat kiedykolwiek widział…”.

Odbierając pokojowego Nobla sekretarz generalny Nihon Hidankyo Kiichi Kido zaznaczył:

„Osoby, które przeżyły wybuch bomby atomowej, umożliwiły przyjęcie Konwencji o zakazie broni jądrowej. Myślę, że ta nagroda jest za tego rodzaju pracę. (...) Począwszy od antyludzkich aktów w Hiroszimie i Nagasaki, (osoby te) były prześladowane przez USA i porzucone przez japoński rząd przez długi czas…”.

Ta decyzja jest mocno zakorzeniona w testamencie Alfreda Nobla

To drugi Pokojowy Nobel dla japońskich działaczy walczących o świat wolny od broni atomowej. Dokładnie 50 lat temu za swój wysiłki dla wejścia w życie traktatu o zakazie proliferacji broni nuklearnej nagrodę otrzymał Eisaku Sato. Za działalność na rzecz wycofania środków masowej zagłady w 1985 wyróżnienie otrzymała organizacja Lekarze Przeciwko Broni Nuklearnej, a dziesięć lat później (założona przez amerykańskiego fizyka polskiego pochodzenia Józefa Rotblata) Konferencja Pugwash.

„Decyzja o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla na rok 2024 Nihonowi Hidankyo jest mocno zakorzeniona w testamencie Alfreda Nobla. Tegoroczna nagroda dołącza do znakomitej listy Pokojowych Nagród, które Komitet przyznał wcześniej obrońcom rozbrojenia nuklearnego i kontroli zbrojeń. Pokojowa Nagroda Nobla za rok 2024 spełnia pragnienie Alfreda Nobla, aby doceniać wysiłki przynoszące największe korzyści ludzkości” tym podkreśleniem kończy się komunikat wydany w Oslo (11 października) przez Norweski Instytut Noblowski.

Sonda
Czy na terenie Polski powinna zostać rozmieszczona broń jądrowa?