26 marca minister obrony Francji Sebastian Lecornu przekazał na konferencji prasowej, że Francja, Ukraina i Dania osiągnęły porozumienie w sprawie finansowania armatohaubic Caesar, co umożliwi Francji ich „szybką dostawę”. Jak przekazał minister Francja wspólnie z Danią dostarczy Ukrainie 78 armatohaubic Caesar. Tym saym Ukraina będzie posiadać więcej armatohaubic niż Francja, która obecnie posiada około 64. Ukraina otrzymała już od Francji i sojuszników łącznie 49 haubic Caesar w konfiguracji 6x6 i 8x8. Francja do tej pory od siebie dostarczyła już na Ukrainę 30 armatohaubic Caesar.
Dodatkowo, minister przekazał, że Francja dostarczy w tym roku na Ukrainę 80 000 pocisków do dział kal. 155 mm – w porównaniu z 30 000 dostarczonych od początku wojny 24 lutego 2022 roku.
Więcej i szybciej
Nie wykluczam" zarekwirowania "personelu, zasobów i maszyn" bądź "narzuceniu sektorowi przemysłu, priorytetyzacji zamówień wojskowych" - cytuje ministra obrony Lecornu "Le Figaro". Te działania mają umożliwić wzmocnienie armii francuskiej i dać jej środki do wspierania Ukrainy.
Minister obrony zapewnił, że wszystkie działania mają umocowanie w prawie i mogą być podjęte, jeśli będą opóźnienia w zamówieniach. Zaznaczył, że nie wyklucza "dalszych działań w tym kierunku w najbliższych tygodniach". Lecornu podkreślił, że nakłady wojskowe i finansowe idące na wsparcie Ukrainy są potrzebne i uzasadnione.
Dziennik "Le Figaro" interpretuje deklaracje ministra jako realizację apelów Macrona wystosowanych do armii 19 stycznia. "Francja musi wyjść na spotkanie swojemu przemysłowi zbrojeniowemu", który musi działać w trybie wojennym "z szybszymi i silniejszymi możliwościami produkcyjnymi" - powiedział prezydent.
Francuska pomoc dla Ukrainy
Według informacji z początku marca wartość sprzętu wojskowego dostarczonego Ukrainie przez Francję od lutego 2022 roku wynosi 2,615 mld euro. Paryż ponadto przekazał 1,2 mld euro do Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF).
Na liście tej w kategorii "artyleria" figuruje: 30 samobieżnych haubicoarmat Caesar, sześć haubic ciągnionych TRF1, cztery wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe LRU i 10 moździerzy kalibru 120 mm. W kategorii "obrona przeciwlotnicza" wymieniono: dwa systemy obrony powietrznej Crotale, sześć systemów przeciwlotniczych Mistral i jeden francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T. Liczby pocisków do systemów Crotale i Mistral oraz liczbę rakiet Aster (do systemu SAMP/T) określono jako dane poufne. W wykazie wymieniono też "radar CM 200"; media ukraińskie są zdania, że chodzi o radar GM200 (Ground Master 200), wyprodukowany przez francuską firmę Thales.
Nie ujawniono liczby przekazanych Ukrainie pocisków manewrujących SCALP; pociski te są konstrukcją brytyjsko-francuską i W. Brytania przekazuje je Ukrainie pod swoją nazwą Storm Shadow. Również nie wskazano liczby przekazanych pocisków przeciwpancernych Milan - podano jedynie, że na Ukrainę trafiły trzy zestawy Milan, przeznaczone do zwalczania czołgów. Inną wymienioną bronią przeciwpancerną są granatniki AT4, przekazane w liczbie 1002.
Na 1,1 mln określono liczbę dostarczonych naboi i amunicji pistoletowej (kalibru 5,56 mm, 9 mm i innych), na 1,74 mln - liczbę naboi kalibru 12,7 mm (amunicja karabinowa). Francja - jak wynika z wykazu - przekazała też 10 500 granatów, 9000 sztuk amunicji kalibru 105 mm do pojazdów AMX 10 RC. W wykazie figuruje ponadto 30 000 sztuk amunicji kalibru 155 mm (do haubic: Caesar i TRF1).
Ponadto Francja przekazała pojazdy opancerzone: 38 opancerzonych samochodów rozpoznawczych AMX10 RC, 250 transporterów opancerzonych VAB (w wersji militarnej i sanitarnej) oraz 120 pojazdów VLTT P4.
Na opublikowanej liście figuruje również 160 dronów zwiadowczych i 10 urządzeń do wykrywania dronów; w obu wypadkach nie podano, o jaki typ chodzi.
Inne kategorie przekazanego Ukrainie sprzętu to m.in. wyposażenie indywidualne (hełmy, kamizelki kuloodporne, itd.), sprzęt optyczny, paliwo, broń małego kalibru i paliwo. W kategorii jednostek pływających wymieniono 30 pontonów Zodiac Futura. Ukraina otrzymała ponadto 3600 min przeciwczołgowych.
Resort obrony poinformował również, że Francja wsparła szkolenie 10 tysięcy żołnierzy ukraińskich na terytorium Francji i Polski.
Podczas podpisania porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa Paryż zapowiedział do 3 mld euro dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy w 2024 roku.
Caesar to podstawowy system artyleryjski kalibru 155 mm dostarczany przez krajowy przemysł Armee de Terre, ale również w znaczniej liczbie przekazany na Ukrainę i dostarczany licznym odbiorcom na świecie. Po opracowaniu dla sił zbrojnych Republiki Czeskiej, wersji haubicy Caesar na podwoziu Tatra w układzie 8x8, część klientów decyduje się na ten wariant. Od wersji „francuskiej” na podwoziu 6x6 Renault Sherpa różni się on przede wszystkim większym zapasem amunicji. Na eksport oferowane było też podwozie Unimog 6x6.
Uzbrojenie Caesara stanowi haubica 155 mm z lufą długości 52 kalibrów, dzięki czemu donośność maksymalna wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem. System może korzystać z szerokiej gamy pocisków, w tym klasycznych odłamkowo-burzących, pocisków o zwiększonym zasięgu z gazogeneratorem dennym, przeciwpancernych typu BONUS czy też nowych kierowanych pocisków Katana.