Szef Pentagonu: Ameryka musi dorównać sojusznikom w wielkości wsparcia dla Ukrainy

2024-03-19 19:09

Sekretarz obrony w rządzie Joe Bidena - gen. Lloyd Austin uważa, że przetrwanie Ukrainy jest dziś zagrożone, a bezpieczeństwo Ameryki narażone na ryzyko. – Nie mamy ani dnia do stracenia – stwierdził do mediów we wtorek (19 marca) po (dwudziestym już) spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.

Lloyd James Austin

i

Autor: Chad J. McNeeley, US Department of Defense

Przetrwanie Ukrainy jest dziś w niebezpieczeństwie, a bezpieczeństwo Ameryki jest narażone na ryzyko. Oni nie mają ani dnia do stracenia, my też nie mamy, więc opuszczam dziś to spotkanie w pełni zdeterminowany, by pomoc wojskowa i amunicja nadal płynęła. To jest kwestia przetrwania i suwerenności dla Ukrainy, to jest kwestia honoru i bezpieczeństwa dla Ameryki! – ocenił amerykański polityk.

Mimo dramatycznych słów Austin przekonywał, że 20. już spotkanie w formacie Ramstein było sukcesem. Zwrócił uwagę, że sojusznicy Ameryki „ciągle znajdują kreatywne sposoby” na wsparcie Ukrainy amunicją, nawiązując m.in. do wysiłków Czech w tej sprawie. Wspomniał o ogłoszonym w ubiegłym tygodniu amerykańskim pakiecie uzbrojenia o wartości do 300 mln USD, przyjętym mimo wyczerpania się środków na uzupełnianie amerykańskiego arsenału. Przypomnijmy, że nadal nie wiadomo czy i kiedy zostanie przyznany przez USA wielomiliardowy pakiet pomocowy.

Raport - Wojciech Konończuk - Ukraina przegrywa wojne?

Pytany o to, czy wobec rosyjskiego naporu i niedoboru amunicji wśród ukraińskich sił możliwe jest załamanie się frontu, szef Pentagonu stwierdził, że choć Rosja czyni stopniowe postępy na polu bitwy, to jego ukraińscy odpowiednicy są pewni, że będą w stanie utrzymać linię frontu.

– Oczywiście potrzebują do tego amunicji.

Szef Pentagonu optymistycznie patrzy w przyszłość amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Przyznał też, że w obecnej sytuacji to Ameryka musi dorównać sojusznikom w wielkości wsparcia dla Ukrainy, bo 15 państw przeznacza na to proporcjonalnie większe środki niż USA. Stwierdził też, że dotychczas państwa grupy z Ramstein przeznaczyły na pomoc wojskową dla Ukrainy sprzęt o wartości 88 mld dolarów.

Występujący wraz z Austinem na konferencji prasowej przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. C.Q. Brown jr. również odniósł się do sytuacji na polu bitwy, zaznaczając, że mimo utraty części terytorium Ukraina zadaje Rosji znaczne straty. Przekonywał też, że strategia Rosji polega na przeczekaniu, aż zachodnia wola do pomocy Ukrainy się wyczerpie.

– Ta koalicja nie może pozwolić, by ta strategia zadziałała!

Sonda
Będzie pomoc USA dla Ukrainy?