Rosyjski odwet za gaz. Kijów ostrzelany, ofiary śmiertelne

2025-01-01 21:42

1 stycznia 2025 roku symbolicznie skończył się rosyjski gaz w Europie, Ukraina nie chciała dalszego tranzytu surowca przez swoje terytorium. Tego samego dnia rosyjskie pociski spadły na Kijów, powodując dwie ofiary śmiertelne.

flaga Ukrainy, wojna

i

Autor: pixabay.com

Nowy rok w cieniu rosyjskich bomb w Kijowie

Atak na Kijów, dwoje zabitych, siedmioro rannych – podaje NOELREPORTS. Rosyjskie ostrzały na obiekty cywilne występują nieustannie. Jednak ten ma swój tragiczny podtekst – wyrównanie rachunków za blokadę rosyjskiego gazu przesyłanego do tej pory poprzez terytorium Ukrainy.

Narodowy Bank Ukrainy podał w oświadczeniu, że jeden z jego gmachów został uszkodzony przez odłamki strąconego bezzałogowca.

W dzielnicy Peczerskiej częściowo zniszczone zostały dwa górne piętra budynku mieszkalnego. W innym budynku na skutek spadających odłamków wybuchł pożar na dachu i w jednym z mieszkań.

Ukraina blokuje tranzyt rosyjskiego gazu

Ukraina poinformowała w środę, że wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu przez wzgląd na bezpieczeństwo narodowe. Rosyjski koncern Gazprom podał tego dnia, że wstrzymuje eksport gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca.

Unia Europejska była przygotowana na zakończenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, więc wygaśnięcie kontraktu między rządem w Kijowie a rosyjskim Gazpromem nie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty – oświadczyła Komisja Europejska, cytowana w środę przez agencję Ukrinform.

„Zaprzestanie dostaw gazu przez Ukrainę od 1 stycznia jest sytuacją oczekiwaną i UE jest na nią przygotowana. Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi od ponad roku przygotowywała się na taki scenariusz” – przekazała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Ikonen w odpowiedzi na zapytanie ukraińskiej agencji.

W separatystycznym mołdawskim regionie Naddniestrze wstrzymano w środę dostawy ciepłej wody i ogrzewania po tym, jak Rosja zaprzestała eksportu gazu przez Ukrainę – poinformowała agencja Reutera, powołując się na pracownika lokalnej sieci energetycznej Tirasteploenergo.

"Nie ma ogrzewania ani ciepłej wody" – powiedział pracownik przez telefon z największego miasta Naddniestrza, Tyraspola.

WIELKI QUIZ. Ile wiesz o Marszałku? Największe tajemnice Józefa Piłsudskiego
Pytanie 1 z 15
Jak się nazywała ulubiona klacz Marszałka?
Tajemnice marszałka Józefa Piłsudskiego