Październik najtrudniejszym miesiącem dla Rosjan. Ogromne straty sprzętu wojskowego

2024-11-06 14:10

Październik miał być dla rosyjskiej armii najtrudniejszym miesiącem, w którym utracono najwięcej sprzętu wojskowego na tle innych miesięcy od ponad dwóch lat wojny – przekazał w analizie niezależny rosyjski portal Agientstwo.

Wojna na Ukrainie

i

Autor: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook Wojna na Ukrainie

Największe straty Rosja za października

Według portalu dane z ostatniego miesiąca pokazują, że ilość rosyjskiego sprzętu wycofanego z pola walki w październiku gwałtownie wzrosła od rekordowego pod tym względem października 2022 roku, gdy Rosjanie wycofywali się z obwodu charkowskiego.

Agientstwo pisze, że w zeszłym miesiącu Rosja straciła 695 jednostek sprzętu, które zostały zniszczone, uszkodzone, porzucone lub przechwycone przez żołnierzy ukraińskich. Portal powołuje się przy tym na dane strony internetowej Oryx, która śledzi straty rosyjskiego sprzętu za pomocą zdjęć lub obrazów wideo.

Wśród utraconego przez Rosję w październiku sprzętu znajdują się 253 bojowe wozy piechoty, 103 czołgi, 41 transporterów opancerzonych, cztery samoloty (dwa Su-25 i dwa Su-34), jeden śmigłowiec Mi-28.

Siły zbrojne Ukrainy straciły w tym okresie 276 jednostek sprzętu, w tym 47 transporterów opancerzonych, 28 bojowych wozów piechoty, 21 czołgów i 1 samolot (Su-24M).

Dla porównania we wrześniu, według rosyjskiego portalu, straty w sprzęcie rosyjskim wyniosły 547 jednostek, w sierpniu – 434, w lipcu – 584, w czerwcu – 576.

Wojsko Polskie na MSPO 2024

Rekordowy pod tym względem był październik 2022 roku, gdy Rosja straciła 1032 jednostki. Wówczas Ukraińcy prowadzili udaną kontrofensywę, która doprowadziła do wycofania się Rosji spod Charkowa.

Agientstwo powołuje się także na Forbesa, który twierdzi, że wzrost strat w rosyjskim sprzęcie wiąże się z wysokim tempem ofensywy armii rosyjskiej na Ukrainie. "Kreml jest wyraźnie przygotowany do wymiany sprzętu i wojska na terytorium Ukrainy" – napisał Forbes.

Według danych portalu na przełomie października i listopada Rosja osiągnęła najwyższy od roku wskaźnik ofensywy na Ukrainie. Dane ukraińskiego projektu DeepState pokazują, że w tygodniu od 28 października do 3 listopada Rosjanom udało się zająć 172 km kw. terytorium Ukrainy, a tydzień wcześniej – 196 km2.

Powołując się na ekspertów, "The New York Times" w zeszłym tygodniu napisał, że "W przyszłym roku niedobory sprzętu i personelu wojskowego w armii rosyjskiej powinny stać się krytyczne".

Ile czołgów ma jeszcze Rosja?

Według wyliczeń niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung Rosjanie stracili już ponad 3000 czołgów podczas wojny na Ukrainie. Jednak jeśli chodzi o rezerwy czołgowe, to według analizy na podstawie zdjęć satelitarnych z 16 rosyjskich baz, to Rosjanie mają około jeszcze 3600 czołgów. Dla porównania, w 2021 roku było ich około 6300.

Z kolei przemysł zbrojeniowy może zapewnić armii około 225 nowych czołgów rocznie. Niemiecka gazeta wskazuje, że sytuacja najbardziej trudna jest jeśli chodzi o zapasy T-80. Liczba takich czołgów w magazynach zmniejszyła się o prawie 80 procent. Sytuacja jest z kolei beznadziejna jeśli chodzi o czołgi T-90, tutaj Rosjanie nie mają już żadnych czołgów tego typu w rezerwie.

Straty w ludziach także wysokie

Według prognoz zachodnich uważa się, że podczas wojny na Ukrainie Rosja poniosła katastrofalne straty, tracąc najprawdopodobniej aż 90% personelu, który miała na początku konfliktu. Według przedstawicieli władz USA, Wielkiej Brytanii i innych państw europejskich wrzesień był dla armii rosyjskiej szczególnie śmiertelnym miesiącem ze względu na poniesione straty w ludziach. Każdego dnia rannych lub zabitych było średnio ponad 1000 żołnierzy. Ale co najważniejsze (zwłaszcza dla Moskwy), ogromne straty nie wywołały znaczącego niezadowolenia społecznego w rosyjskim społeczeństwie ani nie zniechęciły potencjalnych nowych rekrutów.

Według zachodnich szacunków, straty Rosjan w tej wojnie sięgają dotychczas 115 000 zabitych i 500 000 rannych. To 10 razy więcej niż straty poniesione przez Związek Radziecki w czasie wojny w Afganistanie. Pomimo strat Rosja jest w stanie uzupełnić swoje szeregi, rekrutując do 30 000 nowych żołnierzy miesięcznie – mniej więcej tyle samo, ile opuszcza pole bitwy. Tutaj kluczową rolę odgrywają zachęty finansowe. Według danych z ukraińskiego ośrodka badawczego OpenMinds, liczba rosyjskich ogłoszeń rekrutacyjnych wzrosła o 224% po ukraińskiej inwazji na Kursk tego lata. Dane pokazują również, że w samym sierpniu 2024 r. wyszukiwania w Internecie dotyczące kontraktów wojskowych w Rosji wzrosły o 66%.

PM/PAP

Sonda
Czy Ukraina jest w stanie urzeczywistnić PLAN ZWYCIĘSTWA?