Holandia daje zgode. Ukraina może użyć F-16 przeciwko celom znajdującym się w Rosji

2024-10-17 14:30

Minister obrony Holandii, Ruben Brekelmans, poinformował, że Ukraina może użyć samolotów F-16 dostarczonych przez Holandię przeciwko celom na terenie Rosji, w celach obronnych, zgodnie z prawem międzynarodowym – przekazał portal Ukrinform. Poza tym dziennik „The Wall Street Journal”, powołując się na amerykańskich urzędników, poinformował, że USA zmieniają swoje podejście w szkoleniu ukraińskich pilotów F-16, stawiając na młodych kadetów zamiast doświadczonych pilotów Ukraińskich Sił Powietrznych.

Ukraiński F-16

i

Autor: Ukrainian Air Force / X Ukraiński F-16

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że holenderskie F-16 znajdują się na Ukrainie. Teraz minister obrony Holandii zakomunikował, że Ukraina może użyć F-16 przeciwko celom znajdującym się w Rosji.

Jak powiedział minister Ruben Brekelmans:

„Dostarczyliśmy pierwszą partię F-16. Znajdują się one obecnie w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Zawsze mówiliśmy, że Ukraina musi przestrzegać prawa międzynarodowego. Ale prawo międzynarodowe nie zawiera żadnych ograniczeń w zakresie odległości. Prawo międzynarodowe nie zatrzymuje się na granicy lub 100 km od granicy. Zezwalamy więc Ukrainie na używanie F-16 do samoobrony. Może to być potrzebne do przechwycenia pocisków rakietowych lub uderzenia na przykład w lotniska w Rosji. Czyli cele wojskowe. Jest to również dozwolone na terytorium Rosji lub w rosyjskiej przestrzeni powietrznej” - powiedział Brekelmans.

Ta decyzja ministra obrony Holandii daje Ukrainie większy zakres elastyczności w atakowaniu kluczowych obiektów wojskowych, nawet jeśli znajdują się poza granicami Ukrainy. Cele mogą obejmować rosyjskie lotniska wojskowe, które odgrywają kluczową rolę we wspieraniu logistyki dla rosyjskich wojsk.

Amerykański F-16 ILA 24

Zaznaczył również, że kluczowa jest kwestia wsparcia dla Ukrainy.

„Myślę, że wspieranie Ukrainy jest obecnie kluczowym priorytetem. Dziesięć dni temu byłem w Charkowie i Kijowie , a sytuacja zarówno na linii frontu, jak i w dużych miastach, takich jak Charków, jest bardzo niepokojąca. Dlatego uważam, że musimy zintensyfikować nasze wysiłki. Po drugie, musimy porozmawiać o wzmocnieniu naszej obrony i odstraszania, ponieważ zagrożenie ze strony Rosji tylko rośnie, nie tylko w perspektywie krótkoterminowej, ale także długoterminowej” – powiedział holenderski minister obrony.

Stany Zjednoczone stawiają na młodych ukraińskich pilotów w szkoleniu na F-16

Dziennik „The Wall Street Journal”, powołując się na amerykańskich urzędników, poinformował, że USA zmieniają swoje podejście w szkoleniu ukraińskich pilotów F-16, stawiając na młodych kadetów zamiast doświadczonych pilotów Ukraińskich Sił Powietrznych.

Według anonimowych urzędników USA zmiana strategii wynika z niedoboru doświadczonych ukraińskich pilotów ze znajomością języka angielskiego. Ponadto niektórzy urzędnicy uważają, że młodsi kadeci mogą być bardziej podatni na zachodnie metody szkolenia niż ci, którzy zostali przeszkleni już w innych wschodnim systemie.

Źródła, z którymi rozmawiali dziennikarze, wskazują, że ta dynamika odzwierciedla powszechne napięcie w szkoleniu wojskowym między instruktorami NATO, którzy przestrzegają ustalonych metod, a Ukraińcami, którzy stoją w obliczu pilnych potrzeb w wojnie z Rosją i często mają większe doświadczenie bojowe niż ich zachodni instruktorzy.

Dziennik „Wall Street Journal” zauważył również, że program szkoleniowy wywołał nową dyskusję, szczególnie po katastrofie samolotu F-16 na Ukrainie w sierpniu tego roku, w której zginął Ołeksij Mes, pilot Sił Zbrojnych Ukrainy. Źródła na której powołuje się amerykański dziennik wskazują, że pełna eskadra F-16, czyli 20 samolotów i 40 pilotów najprawdopodobniej nie zostanie wysłana na Ukrainę przed wiosną lub latem 2025 roku. Jak napisano w publikacji, kadeci spędzą najpierw rok w Wielkiej Brytanii i Francji na szkoleniu podstawowym, zanim przejdą do praktycznej nauki na kursach z F-16 w Arizonie i Rumunii. Natomiast doświadczeni piloci mogą pominąć podstawowe szkolenie lotnicze i przejść bezpośrednio do faz zaawansowanych.

Według The Economist Ukraina otrzymała 10 z obiecanych 79 samolotów, a do końca 2024 r. ukraińskie siły zbrojne mają być w stanie wykorzystać 20 myśliwców F-16. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną poinformował 12 października, że ​​ukraiński F-16 prawdopodobnie po raz pierwszy zestrzelił rosyjski myśliwiec Su-34.

Sonda
Czy Ukraina jest w stanie urzeczywistnić PLAN ZWYCIĘSTWA?