Prezydent Korei Płd. poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że razem z prezydentem Andrzejem Dudą omówił m.in. sposoby dalszego rozwijania strategicznego partnerstwa między oboma krajami.
"Obie strony postanowiły aktywnie wspierać pomyślny przebieg współpracy w przemyśle obronnym, w tym drugi kontakt wykonawczy na czołgi K2, który oba kraje omawiają, mając na celu podpisanie kontraktu jeszcze w tym roku" – powiedział prezydent Korei Płd.
W 2022 r. została podpisana umowa na dostawę 180 czołgów, które są sukcesywnie dostarczane do Polski. Obecne kierownictwo MON negocjuje kolejną umowę, która zakłada dostawę kolejnych 180 czołgów K2, w tym w wersji spolonizowanej.
Duda zwrócił uwagę na dysproporcje w dwustronnej wymianie handlowej. Wyraził nadzieję na zwiększenie eksportu z Polski do Korei Płd., podkreślając, że jest to ważne dla polskiego przemysłu obronnego. Zaznaczył też, że Polska chciałaby, by koreański rynek w większym stopniu otworzył się dla polskiej żywności.
Prezydent Duda z prezydentem Republiki Korei potępili współpracę wojskową Korei Północnej z Rosją
Razem z polskim prezydentem z całą stanowczością potępiliśmy Koreę Północna za współpracę wojskową z Rosją - oświadczył prezydent Korei Yoon Suk–yeol podczas wspólnej konferencji z Andrzejem Dudą w Seulu.
"Z całą stanowczością potępiliśmy Koreę Płn. za rozwój broni nuklearnej i rakietowej oraz prowokacje oraz za nielegalną współpracę wojskową z Rosją. Zgodziliśmy się, że rozmieszczenie wojsk Korei Płn. w Rosji, co narusza kartę Narodów Zjednoczonych i rezolucję Rady bezpieczeństwa, jest prowokacją zagrażającą bezpieczeństwu nie tylko Płw. Koreańskiego, Europy ale i całego świata" - powiedział Yoon.
Poinformował, że w obecnej sytuacji oba kraje uruchamiają regularne konsultacje ds. obronnych i przemysłu obronnego.
"Po raz kolejny potwierdziliśmy, że Korea Płd. i Polska przyczyniają się do utrzymania międzynarodowego pokoju. Będziemy współpracować na rzecz ochrony porządku opartego o zasady" - dodał Yoon.
Zapewnił, że Republika Korei będzie podejmować niezbędne działania wraz ze społecznością międzynarodową w zależności od postępu współpracy Korei Płn. z Rosją.