Radomski „Łucznik” dwukrotnie nagrodzony w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa”

2024-09-06 17:17

W 12. edycji tego konkursu, towarzyszącego Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego w Kielcach szanowne jury, pod przewodnictwem gen. bryg. w st. spocz. dr n.med. Andrzeja Wiśniewskiego, wyróżniło Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu dwoma statuetkami w kategorii „Innowacyjny Produkt 2024 roku”. Nagrodę I klasy przyznano za Modułowy Pistolet Samopowtarzalny, a II klasy – za granatnik samodzielny kalibru 40X46 mm. Gratulacje!

Seweryn Figurski, prezes - FB Łucznik w Radomiu

i

Autor: FB Łucznik

„Wysoce niepokojące wydarzenia ostatnich lat i miesięcy – ich dynamika i zakres – uświadamia nam, że działania w sferze bezpieczeństwa i obronności Państwa stanowić winny bezwzględny priorytet naszej państwowości. Obserwujemy i doświadczamy w coraz większym stopniu zagrożeń związanych z terroryzmem, zagrożeniami ekonomicznymi, klimatycznymi, epidemiologicznymi, czy atakami w cyberprzestrzeni. W pełnej skali prowadzona wojna za naszą wschodnią granicą ukazuje dobitnie, że bezpieczeństwo rozumiane wielowymiarowo stanowi najwyższą wartość dla dalszego pomyślnego rozwoju naszej Ojczyzny” – napisali w konkursowej preambule organizatorzy – Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych.

Wyróżnienia odebrał prezes „Łucznika” Seweryn Figurski.

– Jesteśmy dumni, że nasze produkty i technologie przyczyniają się do wzmacniania bezpieczeństwa państwa. Broń produkowana w Fabryce Broni jest kluczowa dla polskiego wojska i służb mundurowych, co przekłada się na budowanie silnej, rodzimej armii i bezpieczeństwa wewnętrznego – powiedział prezes radomskiej Fabryki odbierając nagrody.

Przypomnieć należy, że podczas XXX MSPO „Łucznik” otrzymał wyróżnienie specjalne. Wówczas nagrodzono (w kategorii innowacyjny produkt) subkarabinek w układzie kolbowym MSBS GROT C10.

Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (9 mm Parabellum) po raz pierwszy był zaprezentowany w ubiegłorocznej edycji MSPO. Tę broń, jak jej nazwa wskazuje, użytkownik może dostosować do swoich potrzeb.

GARDA: Operacja Szpej

Personalizacja możliwa jest dzięki modułowej budowie. Użytkownik może zmienić… kolorystykę pistolety, dopasować rękojeść do rozmiaru dłoni. Może – to jest zasadniczy walory MPS-u – wymienić najważniejsze podzespoły, z zamkiem włącznie. Strzelec może zamontować mikrocelownik kolimatorowy, a pod bronią laserowy wskaźnik celu lub latarkę.

Granatnik samodzielny kalibru 40X46 mm (szkoda, że nie opatrzono go jakąś chwytliwą nazwą) to broń poręczna i lekka. Ze złożoną kolbą ma zaledwie 460 mm długości. Waży tyle co nic, albo nieco więcej.

A oto pełna lista nominacji w kategorii „Innowacyjny Produkt 2024 roku”:

  • Armpol Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe – mobilny prom ewakuacyjno-przeprawowy wysokiej nośności PEP.30-01,
  • DONIMET BIS – drzwi odporne na wybuch 7 Bar typu ABT 7.1 TITAN,
  • Fabryka Broni Łucznik – Modułowy Pistolet Samopowtarzalny MPS,
  • Fabryka Broni Łucznik – granatnik samodzielny kalibru 40x46mm,
  • Huta Stalowa Wola – MSW 120 – Moździerzowy System Wieżowy 120 mm,
  • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych – System Szkolenia Poligonowego w warunkach Walki Elektronicznej (SSPWE),
  • Jelcz – pojazd specjalny z zabudową wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet WWR K-MRLS - typ P882.57,
  • Janusz Kania Agregatory Pex-Pool Plus – System Monitorowania Obszarów Krytycznych APPP-Smok,
  • Janusz Kania Agregatory Pex-Pool Plus – Kontener Operacyjny Szczelny Elektromagnetycznie jednostronnie rozsuwany MSN,
  • Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” – kombinezon dla funkcjonariuszy pełniących służbę na motocyklach,
  • MESKO – urządzenie szkolno-treningowe UST-2 PIORUN,
  • SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne – wielozadaniowa koparka teleskopowa UDS 214.3 na podwoziu wysokiej mobilności Scania P460 (8×8),
  • Wojskowa Akademia Techniczna – Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K,
  • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej – System Analizy Niezawodności Pojazdów (SANP),
  • Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia – pancerz reaktywny PANGOLIN.

Konkurs „Lider Bezpieczeństwa Państwa” od 2013 r. promuje najnowsze innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Jest to wyjątkowa okazja, aby firmy z branży mogły zaprezentować nowatorskie rozwiązania szerokiemu gronu ekspertów oraz decydentów z sektora bezpieczeństwa i obronności.

Sonda
Czy przemysł zbrojeniowy to stratgiczny obszar państwa?