Zarówno holenderskie ministerstwo obrony, jak i firma zbrojeniowa Excalibur Army ze Sztemberku, nie ujawniły wartości kontraktu na dostawy samojezdnych haubic. Szef sztabu holenderskiej armii Onno Eichelsheim odwiedził we wtorek fabrykę i zapowiedział, że zaraz po testach sprzęt trafi bezpośrednio na Ukrainę. Haubice DITA wykorzystują zgodną ze standardem NATO amunicję kalibru 155 mm. Według producenta ma ona zasięg do 39 kilometrów.
Oprócz samobieżnych haubic holenderskie siły zbrojne są także zainteresowane pasywnym systemem radarowym VERA-NG. Produkt czeskiej firmy ERA może wykrywać cele powietrzne, morskie i lądowe. Holandia już wcześniej zamówiła w Czechach 100 systemów przeciwlotniczych MR-2 Viktor, które wykorzystuje się głównie do zwalczania dronów. Wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Danią zleciła tez modernizację setek czołgów T-72.
Excalibur Army należy do Grupy Czechosłowackiej (CSG), zbrojeniowego holdingu biznesmena Michala Strnada. CSG ma zakłady produkcyjne w Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Włoszech, Indiach, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Firmy wchodzące w skład holdingu działają w branży motoryzacyjnej, kolejowej, lotniczej i zegarmistrzowskiej. Produkują też broń, amunicję i pojazdy specjalne.
Holandia przeznaczyła 102 mln euro na pierwszy pakiet wsparcia dla Ukrainy w 2024 roku. Kwota ta stanowi część ponad 2 miliardów euro, które holenderski rząd przeznaczył na wsparcie dla Ukrainy w nadchodzącym roku. Holandia przeznaczyła 1,6 mld euro na bezpośrednie dostawy z własnych zapasów oraz na towary wojskowe zakupione dla Ukrainy, poprzez wkład do Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy oraz wsparcie za pośrednictwem Funduszu Powierniczego NATO. Holandia przyczynia się również do wsparcia wojskowego i szkoleń wojskowych za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Holandia w swojej pomoc głównie skupia sie na wsparciu humanitarnym, wsparciu za pośrednictwem międzynarodowych instytucji finansowych, prawa człowieka i walki z bezkarnością, wsparciu stabilności cen żywności i porozumienia zbożowego itp.
PM/PAP
Polecany artykuł: