W październiku bieżącego roku, informowaliśmy że rząd Grecji zwrócił do USA z zapytaniem o zakup śmigłowców Sikorsky UH-60 Black Hawk. Ostatecznie w grudniu Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała, że Grecja uzyskała zgodę Departamentu Stanu na zakup śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk.
Jak podała agencja DSCA, rząd grecki zwróciły się o zakup 35 Black Hawków wraz z silnikami, i innymi modułami potrzebnymi do śmigłowców. Wartość zgody jest szacowana na 1,95 mld dolarów. Pierwotnie spekulowano, że zakupionych zostanie 49 śmigłowców, jednak ostateczna umowa, potwierdzona w oświadczeniu DSCA z 15 grudnia 2023 r., ustaliła zakup 35 śmigłowców.
Amerykańskie śmigłowce, które wkrótce zakupi Grecja zostaną wykorzystane przez armię grecką do zastąpienia starzejącej się floty śmigłowców transportowych Model 205 i AB205 Iroquois/Huey wyprodukowanych przez firmy Bell i Agusta-Bell. UH-60M Black Hawk, będą współdziałać z NHIndustries NH90 armii greckiej. Grecka marynarka wojenna obsługuje już śmigłowce Sikorsky S-70 Seahawk z rodziny Black Hawk.
O tym, że Grecja chce zakupić śmigłowce media informowały w kwietniu, a rozpoczęcie negocjacji ogłoszono na konferencji AUSA 2023 w Waszyngtonie. Grecki media informowały wtedy o możliwości pozyskania 35 śmigłowców Sikorsky UH-60M z opcją dokupienia kolejnych 14 maszyn.
Grecka armia wykorzystuje obecnie 64 śmigłowce Bell UH-1. A jej flota śmigłowców jest bardzo zróżnicowana, jak alarmowali wojskowi i specjaliści, co jest bolączką greckiej armii. Na wyposażeniu greckiej armii jest obecnie: H215M/AS332 – 12; Bell 205 – 39; W109 – 2; AH-64A/D – 29; Bell 206 – 11; CH-47D/SD – 25; NH90 (TTH) – 14; OH-58 – 57. Dlatego greckiej armii zależy obecnie na ujednoliceniu śmigłowców. Grecy już zakupiły 4 śmigłowce MH-60R Seahawk, których dostawy rozpoczną się na początku przyszłego roku jak się przewiduje. Istnieje prawdopodobieństwo, że Grecja dokupi jeszcze te śmigłowce.
Polecany artykuł:
W grudniu CNN Grecja informowało, że Grecja rozważa także zakup 14 śmigłowców AW-139 od włoskiego producenta Leonardo w celu rozbudowy swojej floty lotnictwa wojskowego. Te bojowe śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze miałyby zastąpić istniejącą flotę Super Puma.
Grecja w ostatnim czasie, po kłopotach finansowych zaczęła wydawać znaczne sumy pieniężne na zbrojenia, co było oczywiście spowodowane agresywną polityką prezydenta Turcji R. Erdogana. Teraz Turcja złagodziła swoje stanowisko i nastał czas odprężenia między stronami. Mimo tego Grecja cały czas się zbroi, a Turcja nadal czeka na zgodę pozyskania samolotów F-16. Turcja w ostatnich miesiącach próbuje także pozyskać samoloty Eurofighter Typhoon, ale zgodę blokuje Berlin. Pogłoski ostatnie mówią, że Turcja nie mając innych możliwości może nabyć chińsko-pakistańskie samoloty JF-17.
Grecki minister obrony Nikos Dendias ogłosił na początku lipca, że kraj zamierza zwiększyć wydatki na obronę o około 12,62 miliarda dolarów w ciągu najbliższych czterech lat. Minister przekazał wtedy, że na najbliższe cztery lata zaplanowano 19 znaczących zamówień, w tym modernizację 37 samolotów F-16 Block 50 i zakup co najmniej 20 myśliwców F-35.
Grecja w styczniu 2021 r. i potem marcu 2022 roku, zamówiła 24 francuskie samoloty Rafale. Grecja czeka także na decyzję ws. zgodny na wspominane 20 samolotów piątej generacji F-35. Grecja zamówiła także we Francji trzy fregaty typu FDI.