Eurofighter w ostatnim czasie przeżywa rozkwit pod względem zamówień. Włoski parlament zatwierdził umowę o wartości 7,47 miliarda euro na zakup 24 samolotów Eurofighter Typhoon dla włoskich sił powietrznych. Ten ruch jest częścią planu wymiany 26 samolotów, które mają zostać wycofane ze służby od 2028 r.
Decyzja ta jest następstwem dekretu wydanego przez włoski rząd w lipcu, który nakreślił zamiar modernizacji floty powietrznej za pomocą zaawansowanych wielozadaniowych samolotów myśliwskich. 17 grudnia Komisja Obrony Izby Deputowanych i Komisja Spraw Zagranicznych Senatu zagłosowały za dekretem, otwierając drogę do zakupu.
Przejęcie jest znaczącym osiągnięciem dla konsorcjum Eurofighter, współpracy między BAE Systems, Airbus, Leonardo i hiszpańską Indra Sistemas. Umowa obejmuje nie tylko same samoloty, ale także wsparcie logistyczne, zapewniając gotowość operacyjną włoskich sił powietrznych.
Poza Włochami nowe zamówienia zatwierdziły również Hiszpania w ramach programu HALCON 2 obejmujący 25 egzemplarzy, oraz Niemcy w ramach 5 Transzy, mająca wynieść 20 sztuk, które zostało ogłoszone przez kanclerza Olafa Scholza.
Ponadto jak stwierdził w wywiadzie dla Rivista Italiana Difensa dyrektor generalny koncernu Eurofighter Giancarlo Mezzanatto, samolot jest proponowany czterem innym państwom, które nie wchodzą w skład konsorcjum.
"Obecnie jesteśmy obecni w 4 krajach: Katarze, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Polsce. Ogółem mówimy o około 130 nowych samolotach. W pierwszych 3 krajach prym wiedzie BAE Systems, natomiast w Polsce, jak wiadomo, Leonardo".
Zbiega się to z ostatnią ofertą przemysłową, jaką Eurofighter zaproponował Polsce w przypadku zakupu przez Warszawę tych samolotów. Przypomnijmy, że proponowane jest udział w łańcuch dostaw poprzez PZL Świdnik należący do włoskiego Leonardo oraz udział Polski w programach inwestycyjnych samego samolotu. Mowa zarówno samym płatowcu jak i chociażby uzbrojeniu.
Ponadto dyrektor Mezzantto stwierdził, że żywotność Eurofightera zostanie podniesiona do 2060 roku:
"Już wkrótce to zrobimy podpisać umowę rozpoczynającą Fazę Dojrzewania Technologii, która potrwa łącznie 3 lata (umowa podpisana dzisiaj, 19 grudnia 2024 r., wyd.). Dzięki tej ewolucji technologicznej TYPHOON stanie się idealnym pomostem w kierunku szóstej generacji i GCAP, odgrywając zasadniczą rolę w zapewnieniu płynnej ewolucji naszych technologii obronnych w kierunku systemów przyszłej generacji" - powiedział
Eurofighter w ostatnim czasie przebił pewien szklany sufit w postaci wyjścia poza dostawy dla państw produkujących go. Ostatnie szerokie działania Kataru, Arabii Saudyjskiej oraz Turcji tego dowodzą. Ponadto korzystna oferta przemysłowa dla Polski dowodzi, że koncern chce zyskać silnego europejskiego klienta.