Słowenia kupi systemu obrony powietrznej IRIS-T od Niemiec. Systemy działają już na Ukrainie

2023-12-07 12:08

Słowenia podpisała w środę programowe porozumienie o współpracy z Niemcami w celu zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T od firmy Diehl Defence GmbH – poinformowała słoweńska agencja STA.

System obrony powietrznej IRIS-T

i

Autor: Shutterstock

„Systemy te to warianty ziemia-powietrze (...), które mogą uderzać w cele na wysokości do 20 tys. metrów” – zaznacza STA. Jak dodał dziennik „Delo”, Niemcy przekazał dwa takie systemy Ukrainie, a pociski miały stuprocentową skuteczność przy odpieraniu ataków Rosji.

Jak pisze słowiński portal Reporter, według nieoficjalnych informacji Departamentu Słowenia zgodziła się na zakup dwóch systemów IRIS-T w czerwcu tego roku i według ówczesnych informacji kontrakt miał być wart 200 mln euro.

M. SAWICKI: NA POCZĄTKU WOJNY NIEMCY I FRANCJA BYŁY PO STRONIE ROSJI

W październiku 2022 r. Słowenia podpisała list intencyjny w sprawie przystąpienia do niemieckiej inicjatywy europejskiej tarczy przeciwlotniczej (European Sky Shield Initiative, ESSI); obecnie inicjatywa obejmuje 19 krajów.

„W sierpniu podpisano protokół ustaleń w sprawie ESSI, aby stworzyć podstawę do ustanowienia mechanizmu wspólnych zamówień publicznych na systemy obrony powietrznej” – poinformowało słoweńskie ministerstwo obrony, cytowane przez STA. „Plan pozyskania systemów IRIS-T jest projektem uzgodnionym w ramach protokołu ustaleń ESSI” – dodała agencja.

Słowenia jest pierwszym z 19 uczestników, który podpisał umowę z Niemcami na zakup IRIS-T – poinformował resort obrony.

System obrony powietrznej IRIS-T wyróżnia się możliwością neutralizacji samolotów i dronów wroga w promieniu do 40 kilometrów i na wysokościach dochodzących do 20 kilometrów.

Na zakup zadecydowała się kilka dni temu także Łotwa, która podpisała umowę z niemiecką firmą „Diehl Defence”. Ministerstwo Łotwy podkreśliło, że podpisanie umowy o wartości około 600 mln euro stanowi kluczowy krok w kierunku wzmocnienia zdolności obrony powietrznej Łotwy. Dostawy tych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu zaplanowano dla Łotwy na 2026 rok. Poza tym agencja LETA poinformowała, że w tym tygodniu, rząd Łotwy zaakceptował przesunięcie 200 mln euro ze środków budżetowych na rozwój obrony powietrznej. W okresie od 2023 do 2027 r. Łotwa planuje rokrocznie przeznaczać dodatkowych 200 mln euro na wzmocnienie zdolności obrony powietrznej kraju.

Łotwa i Estonia podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych zakupów systemów obrony powietrznej średniego zasięgu podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku.

PM/PAP

Sonda
Czy system obrony powietrznej IRIS-T jest dobry?