Środki przekierowane z KPO złożą się na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO), który ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa Polski. Finansowane z niego mają być działania w zakresie m.in. modernizacji przemysłu obronnego, rozbudowy infrastruktury strategicznej oraz rozwoju innowacyjnych technologii obronnych.
„Przyjęcie powyższych zmian w ramach trwającej rewizji KPO umożliwi niezwłoczne rozpoczęcie prac nad ustawą umocowującą FBiO” – wskazano w wykazie prac legislacyjnych. Zgodnie z założeniami Fundusz będzie funkcjonował w Banku Gospodarstwa Krajowego.
W miniony czwartek wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko informował na platformie X, że ministerstwo uzyskało zgodę Stałego Komitetu Rady Ministrów na powołanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO. Do Funduszu ma trafić 30 mld zł.
Na nowym funduszu mają skorzystać samorządy, które otrzymają wsparcie dla inwestycji podwójnego zastosowania – obronnego i cywilnego – np. dróg i schronów. Inwestycje obejmą również badania obronne i produkcję polskich firm zbrojeniowych.
Ministrowie zajmą się także założeniami polskiej polityki zagranicznej na 2025 r., które ma przedstawić minister spraw zagranicznych.
Rząd ma również zająć się projektem rozporządzenia w sprawie przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, w którym znalazły się zapisy odnoszące się do głównych i zapasowych stanowisk kierowania, a także właściwości organów w tych sprawach. Rozporządzenie określa również tryb, w jakim poszczególne organy przechodzą na określone stanowiska kierowania.
PAP/abe

Polecany artykuł: