Litwa rozwija infrastrukturę wojskową. Nowe hangary dla śmigłowców i miasteczka wojskowe

2024-01-10 9:28

W bazie lotniczej litewskich sił zbrojnych w Szawlach we wtorek otwarto nowo wybudowany hangar do przechowywania, konserwacji i serwisowania śmigłowców. Natomiast w poniedziałek litewskim siłom zbrojnym przekazano dwa nowe miasteczka wojskowe – tuż obok Wilna i na zachodzie kraju.

„Rozwój infrastruktury wojskowej (…) ma szczególne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa i odstraszania naszego kraju, (…) jest jednym z najważniejszych długoterminowych priorytetów nie tylko dla litewskich sił zbrojnych, ale także dla NATO” – powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas podczas wtorkowej ceremonii otwarcia hangaru.

Hangar o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych będzie wykorzystywany do przechowywania nabytych przez Litwę amerykańskich śmigłowców UH-60M Black Hawk, z których pierwsze dwa mają przybyć w 2025 r., a drugie dwa - w 2026 r., a także konserwacji i serwisowania samolotów. Zgodnie z umową Litwa zapłaci USA za śmigłowce 181 mln euro (213 mln dolarów). Rząd USA zapewnił wsparcie finansowe dla projektu w wysokości 30 milionów dolarów (około 26 milionów euro). Kraj początkowo planował zakup sześciu śmigłowców, ale w toku negocjacji zdecydował się na cztery. W przyszłości będzie mógł pozyskać dwa kolejne śmigłowce. Nowe śmigłowce zastąpią starzejące się radzieckie śmigłowce Mi-8T używane przez Litewskie Siły Zbrojne.

Poza tym ministerstwo pochwaliło się także, że zakończyło przebudowę płyty postojowej drogi kołowania w Bazie Sił Powietrznych Wojskowych Sił Powietrznych, której zakończenie zaplanowano na 2024 rok. Istniejąca płyta postojowa zostanie rozbudowana w celu stworzenia stanowiska do testów silników samolotu E-3A AWACS. Rozpoczęto także projektowanie garażu serwisowego dla sprzętu gaśniczego. 

Również w 2024 r planowane jest wykonanie większości prac budowlanych częściowo finansowanych ze środków NATO – m.in. platformy postojowe dla samolotów, terminal cargo. Zakończenie tych ważnych dla sojuszników NATO projektów zaplanowano na rok 2025, wraz z zakończeniem drugiego etapu przebudowy ogrodzenia lotniska i budowy lądowiska dla helikopterów.

Do 2026 roku planowane jest dokończenie budowy wielofunkcyjnych hangarów dla dodatkowych myśliwców NATO Air Policing i samolotów transportowych C-27J „Spartan” armii litewskiej, korpusu szkoleniowego i platform przyjmowania sił sojuszniczych, etap III przebudowy ogrodzenia lotniska i inne prace. 

Komandosi ćwiczyli z Black Hawkiem

Koszt budowy hangaru wyniósł około 3,6 mln euro. Według resortu obrony, do 2028 r. na rozwój infrastruktury w bazie lotniczej planuje się wydać ponad 166 mln euro, z czego około 50 mln euro zapewni NATO.

W poniedziałek Litewskim Siłom Zbrojnym przekazano dwa nowo wybudowane miasteczka wojskowe – tuż obok Wilna i na zachodzie kraju - posiadające pełną infrastrukturę, wymaganą dla jednostki wielkości batalionu. W tym roku zostanie otwarte też trzecie miasteczko wojskowe w Szawlach. Łącznie w tych trzech miejscach będzie mogło pracować i służyć około 2,4 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych systemu obrony narodowej.

W zeszłym roku Litwa chwaliła się otwarciem największego zakładu remontowego o powierzchni około 4500 metrów kwadratowych w krajach bałtyckich. Zakład remontowy ma 22 stanowiska naprawcze, które są przeznaczone dla kołowych bojowych wozów piechoty Vilkas, dla samochodów ciężarowych oraz pojazdów gąsienicowych i terenowych. Zakład zapewnia serwis dla sprzętu litewskiego ale także krajów sojuszniczych.  

Resort obrony wskazuje, że „głównym kryterium rozwoju infrastruktury wojskowej w kraju jest sprostanie wymaganiom jako państwa przyjmującego, zapewnienie odpowiednich warunków szkolenia, zakwaterowania i służby dla żołnierzy oraz stworzenie odpowiednich warunków do serwisowania i przechowywania sprzętu, uzbrojenia zakupionego przez wojsko oraz do przechowywania amunicji”.

PM/PAP