Jasna deklaracja Kosiniaka -Kamysza. Polska nie wyśle żołnierzy na Ukrainę

2025-02-20 12:13

Od kilku dni zarówno Europa jak i Polską żyją tematem wysłania żołnierzy na Ukrainę. Donald Tusk przed spotkaniem w Paryżu jasno zadeklarował, że Polska nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę. Dziś (20 lutego) w Sejmie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, jasno zakomunikował i potwierdził słowa premiera, że Polska nie wyśle żołnierzy na Ukrainę, podkreślając, że rządu polskiego nie trzeba do tego wzywać, bo to jest stanowisko wszystkich w rządzie.

Kosiniak-Kamysz

i

Autor: Shutterstock; AP Photo/Czarek Sokolowski

20 lutego w Sejmie przetoczyła się gorąca debata ta temat tego czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę. Po tym jak Wielka Brytania i Francja zadeklarowały gotowość, do potencjalnego wysłana żołnierzy na Ukrainę, jeśli pokój zostanie wynegocjowany, to wielu zaczęło się zastanawiać czy Polska również wyśle swój kontyngent w przyszłości. Przed spotkaniem w Paryżu premier Donald Tusk jasno zakomunikował, że Polska nie ma zamiaru wysłać żołnierzy, ale nadal będzie Ukrainie pomagać logistycznie i politycznie

Dziś głos w tej sprawie ponownie zabrał głos wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz, który w czasie obrad Sejmu zaznaczył, że bezpieczeństwo jest priorytetem dla polskiego rządu, posłów i obywateli, a inne sprawy muszą być mu podporządkowane. Jak dodał, jeśli chodzi o wzrost wydatków na obronność, Polska jest przykładem, za którym jego zdaniem powinna pójść cała Europa. "Za głosem polskim, za głosem USA" - podkreślił.

Odpowiedział też m.in. Sławomirowi Mentzenowi (Konfederacja), który wcześniej oświadczył, że przygotował projekt uchwały wzywający polski rząd do niewysyłania wojsk do Ukrainy. Poseł Konfederacji wskazał, że wprawdzie Kosiniak-Kamysz i premier Donald Tusk nie wyrażają zgody na udział Polski w ewentualnej misji pokojowej, jednak inne kraje europejskie, m.in. Francja uznały, iż dyskusja na temat wysłania wojsk jest przedwczesna.

"Polska nie wyśle żołnierzy polskich na Ukrainę, chcę to jasno i wyraźnie powiedzieć. I rządu polskiego nie trzeba do tego wzywać, bo to jest stanowisko rządu polskiego" - oświadczył szef MON. "Polska ma inne zadania, inaczej postrzegamy naszą misję w dojściu do pokoju, do sprawiedliwego pokoju" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Garda: Władysław Kosiniak-Kamysz

Wcześniej z mównicy sejmowej poseł Konfederacji Sławomir Mentzen poinformował o przygotowaniu projektu uchwały wzywającej rząd do niewysyłania wojsk na Ukrainę.

"Historia przyspieszyła. Dzieją się rzeczy kluczowe dla Europy Środkowo-Wschodniej. I pojawił się temat wysłania polskich wojsk na Ukrainę. Wprawdzie premier i szef MON mówią, że nie ma takiego tematu, że Polska żołnierzy nie wyśle, ale Francuzi mówią, ze panuje ponadpartyjne porozumienie, aby ten temat uruchomić dopiero po wyborach prezydenckich. (...) Dlatego, żeby załatwić ten temat, żeby wszystko było jasne przygotowałem projekt uchwały wzywający rząd do niewysyłania wojsk na Ukrainę" - mówił Mentzen.

Posłowie jednak odrzucili wniosek formalny Mentzena o odroczenie posiedzenia Sejmu, by uzupełnić porządek obrad o głosowanie nad przygotowanym przez niego projektem uchwały.

Wcześniej Jarosław Sachajko (Wolni Republikanie) złożył wniosek formalny o przerwę i informację premiera Donalda Tuska w sprawie budowy Fortu Trump w Polsce oraz stanowiska rządu dotyczącego tzw. paktu migracyjnego. "Nieobecny panie premierze, jak długo jeszcze Polska będzie biernym widzem we własnych sprawach? Jak długo będziemy patrzeć jak Niemcy i Francuzi układają Europę ponad naszymi głowami?" - pytał poseł.

Przeciwny wniosek złożył Piotr Głowski (KO). Sejm nie wyraził zgody na przerwę i odrzucił wniosek Sachajki.

PM/PAP

Sonda
Czy Polska powinna wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę?
Portal Obronny SE Google News
Autor: