„Szwecja 32. członkiem NATO. Protokół o przystąpieniu Szwecji do Sojuszu wszedł w życie. To znaczące wzmocnienie wspólnych zdolności obronnych na północnej flance. Jeszcze raz: wielkie gratulacje!” - napisał w czwartek (7 marca) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w portalu X (d. Twitter).
To, rzecz jasna, nie jedyne gratulacje dla Królestwa Szwecji...
Po ratyfikacji wniosku o członkostwo przez ostatnie z państw Sojuszu, Węgry, Szwecja stała się 32. członkiem Sojuszu w czwartek, wraz z wejściem w życie opublikowanego przez Departament Stanu USA protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego. Decyzję o wejściu w skład Sojuszu przyjął również czwartek na specjalnym posiedzeniu szwedzki rząd.
Po publikacji protokołu jeszcze w czwartek w Waszyngtonie, gdzie przebywają premier Szwecji Ulf Kristersson oraz szef dyplomacji Tobias Billstroem, wraz z przekazaniem USA szwedzkich dokumentów akcesyjnych procedura przystąpienia Szwecji do NATO zostanie zakończona. Terytorium Szwecji zostanie objęte gwarancją artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego, mówiącego o solidarnej obronie sojuszników. Wieczorem premier Kristersson ma wystąpić z orędziem do narodu.
Szwecja złożyła wniosek o wejście do NATO w maju 2022 r. po historycznej zmianie postawy rządzącej wówczas krajem socjaldemokracji. Przyczyną była podobna decyzja Finlandii oraz rosyjska agresja na Ukrainę. Dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznacza zerwania z ponad 200-letnią tradycją neutralności Szwecji, która od czasów napoleońskich nie angażowała się w konflikty zbrojne i sojusze militarne.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył:
„To historyczny dzień. Szwecja zajmie teraz należne mu miejsce przy stole NATO z równym głosem w kształtowaniu polityki i decyzji NATO. Po ponad 200 latach braku sojuszu Szwecja cieszy się obecnie ochroną przyznaną na mocy Artykułu 5., co stanowi ostateczną gwarancję wolności i bezpieczeństwa sojuszników. Szwecja niesie ze sobą zdolne siły zbrojne i najwyższej klasy przemysł obronny. Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, Szwecję bezpieczniejszą, a cały Sojusz bezpieczniejszym. Dzisiejsze przystąpienie pokazuje, że drzwi do NATO pozostają otwarte i że każdy naród ma prawo wybrać własną drogę”.
Flaga Szwecji zostanie podniesiona wraz z flagami pozostałych 31 sojuszników podczas ceremonii w siedzibie NATO w Brukseli, w poniedziałek (11 marca 2024 r.), a jednocześnie przed dowództwem NATO w Europie i Ameryce Północnej.