Szwecja pokonała ostatnią przeszkodę na drodze do NATO. Węgierski parlament wyraził zgodę

2024-02-27 9:05

Szwecja złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego wraz z Finlandią 18 maja 2022 r. Oba kraje zostały zaproszone do Sojuszu na początku lipca 2022 r. O ile jednak Finlandia stała się członkiem NATO w kwietniu ubiegłego roku, to Szwecja była blokowana przez Turcję i Węgry, a w ostatnim miesiącu już tylko przez Budapeszt. 26 lutego 2024 roku parlament węgierski ratyfikował decyzję o przyjęcie Szwecji do NATO. Za kilka dni stanie się ona 32. członkiem sojuszu.

Szwecja w NATO

i

Autor: NATO

Spis treści

  1. Turecki pat lotniczo-kurdyjski
  2. Węgierskie negocjacje
  3. Zamknięcie Bałtyku. Szanse i wyzwania

Problemy z Węgrami, a wcześniej również z Turcją, wynikały z tego, że rozszerzenie NATO o każdy kolejny kraj wymaga zgodnej decyzji wszystkich państw członkowskich. W kwestii Szwecji swoje wątpliwości zgłaszały Ankara i Budapeszt. Prezydenci obu krajów mieli tu coś do ugrania. Przez to Sztokholm był przez 21 miesięcy zakładnikiem Viktora Orbana, a miesiąc krócej Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecki pat lotniczo-kurdyjski

Dla Ankary sytuacja była dość prosta. Z jednej strony chodziło Erdoganowi o rozgrywkę z USA w kwestii modernizacji i zakupów samolotów bojowych F-16 najnowszej wersji. Druga kwestia to zdaniem Turcji zbyt pobłażliwe traktowanie przez Szwedów organizacji kurdyjskich - przez Ankarę uważanych za terrorystyczne i wywrotowe.

Sztokholm zobowiązał się do zaostrzenia przepisów antyterrorystycznych, aby pomóc rządowi w Ankarze w zwalczaniu kurdyjskich organizacji, skupionych wokół Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Wielu Kurdów, sympatyzujących z organizacjami terrorystycznymi, przez lata znajdowało schronienie w Szwecji, otrzymując azyl polityczny.

Jeśli chodzi o USA, to Turcja zyskała zgodę na zakup samolotów F-16 Block 70 i modernizację posiadanych maszyn do podobnego standardu. W ostatnim czasie pojawiły się również sugestie, że mogą jednak zostać dostarczone do tego kraju samoloty F-35. Pod koniec stycznia 2024 roku turecki parlament ratyfikował decyzję o przyjęciu Szwecji do NATO.

Węgierskie negocjacje

Na drodze Szwecji do sojuszu stały już jedynie Węgry. Victor Orban grał nie tyle o kwestie polityczne, choć krytyka ze strony Szwecji i jej organizacji zajmujących się transparentnością władzy i ochroną praw człowieka, z pewnością nie ułatwiały sprawy. Chodziło głównie o kwestie prestiżowe. Prezydent Węgier nalegał, aby oficjalną wizytę w Budapeszcie złożył Ulf Kristersson, szwedzki premier. Ten opierał się aż do 23 lutego, gdy doszło do spotkania obu polityków w stolicy Węgier. Przy tej okazji ogłoszono, że Węgry kupią cztery dodatkowe samoloty Saab JAS39 Gripen. Obecnie siły zbrojne tego kraju dysponują dwunastoma jednomiejscowymi i dwoma dwumiejscowymi myśliwcami tego typu. Zakup dodatkowych ma zwiększyć bezpieczeństwo i ułatwić Węgrom udział we wspólnych operacjach sojuszniczych.

Z pewnością Budapeszt uzyskał w tej operacji atrakcyjne warunki finansowe. 26 lutego w godzinach popołudniowych parlament Węgier przegłosował ratyfikację decyzji o przyjęciu Szwecji do NATO.

Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji

Zamknięcie Bałtyku. Szanse i wyzwania

Była to ostatnia z wymaganych decyzji, aby Szwecja mogła wstąpić do NATO. W ciągu najbliższych kilku dni władze sojuszu i Szwecji będą mogły podpisać stosowne dokumenty i oficjalnie zakończyć procedurę. 32 kraj członkowski wnosi do Sojuszu nie tylko niewielkie, ale dobrze wyćwiczone i wyposażone siły zbrojne. Działanie to oznacza również „domknięcie” Morza Bałtyckiego, jako wewnętrznego akwenu NATO. Znacznie utrudni to nie tylko morskie działania Rosji, ale również jej ewentualną agresję wobec krajów bałtyckich i innych członków północnej flanki sojuszu. Jest to więc bardzo dobra informacja również dla Polski.

Sonda
Czy Szwecja powinna zostać pilnie członkiem NATO?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki