Łukaszenka: Polska i kraje bałtyckie stają się poligonem wojskowym. "Chcą ponownie zniknąć z mapy"

2025-07-03 10:52

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka, oskarżył Polskę i kraje bałtyckie o militaryzację i przekształcanie się w poligon wojskowy. Podczas uroczystego zgromadzenia, które odbyło się 1 lipca w oczekiwaniu na Dzień Niepodległości, Łukaszenko wygłosił płomienne przemówienie, w którym przestrzegał przed powtórką z historii i oskarżał Zachód o dążenie do wojny na obcym terytorium. Jak mówił: "Chcą walczyć na obcej ziemi, w tym przypadku na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce. Jest to więc jedyna rola, jaką Zachód widzi dla tych państw. Jeśli chcą ponownie zniknąć z mapy świata, to będzie to ich wybór!” – grzmiał Łukaszenko, którego cytuje agencja BelTA.

Spis treści

  1. Dążenie na Wschód powraca? Łukaszenko przestrzega przed powtórką historii
  2. Łukaszenko o wojnie na Ukrainie: "Wciągnęli wszystkich, kogo mogli"
  3. Dzień Niepodległości Białorusi: Łukaszenko o "kamieniu milowym w kształtowaniu narodu"
  4. Łukaszenko o "braterskich narodach" i pamięci o zwycięstwie

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka stwierdził podczas uroczystości z okazji Dnia Niepodległości 1 lipca, że wyzwolenie Mińska z rąk nazistowskich okupantów było kluczowym momentem w budowaniu ducha i tożsamości obywatelskiej Białorusinów. Podkreślił, że Dzień Niepodległości ma dla narodu białoruskiego fundamentalne znaczenie. W czasie swojego wystąpienia nie zapomniał zaatakować "potężnej" Polski oraz krajów bałtyckich za zakupy uzbrojenia oraz zwiększenie wydatków na obronność.

Łukaszenko stwierdził, że:

„Litwa i Polska pilnie rozbudowują swoje systemy obronne. Polska kupuje sprzęt wojskowy na całym świecie. Wszystkie wydatki są finansowane z podatków obywateli i pożyczek. Przez Amerykanów lub z ich polecenia. Angażują się w nowe sojusze wojskowe, które są w rzeczywistości wrogie wobec nas”.

Białoruski przywódca przypomniał również o zacieśnianiu współpracy wojskowej między Francją a Polską, a także o planach zawarcia podobnej umowy z Wielką Brytanią, podkreślając, że są to „dwie potęgi nuklearne”.

Dążenie na Wschód powraca? Łukaszenko przestrzega przed powtórką historii

Łukaszenko nawiązał do historii, przestrzegając przed powtórką „Drang nach Osten („Dążenie na Wschód”) „Unijnej Europy Hitlera” - jak powiedział. Stwierdził, że „Polska i kraje bałtyckie stają się kolejnym poligonem wojskowym po Ukrainie”.

„To jedyny status, który interesuje Zachód w przypadku naszych najbliższych sąsiadów. Czy Niemcy stworzyły armię, aby walczyć na własnym terytorium? Nie. Widzicie wojnę zastępczą na Ukrainie. W ten sam sposób chcą walczyć przeciwko nam, w tym przeciwko Ukrainie (my, narody słowiańskie, zawsze staliśmy im na drodze). Chcą walczyć na obcej ziemi, w tym przypadku na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce. Jest to więc jedyna rola, jaką Zachód widzi dla tych państw. Jeśli chcą ponownie zniknąć z mapy świata, to będzie to ich wybór!” – grzmiał Łukaszenko.

ŁUKASZENKA I PUTIN WSPÓLNIE ZDOMINUJĄ EUROPĘ?! ŁATUSZKA KONTRA PAJĄCZKOWSKA

Podkreślił, że odpowiedzialność za możliwe skutki takiego stanu rzeczy ponoszą wyłącznie same te kraje.

Łukaszenko o wojnie na Ukrainie: "Wciągnęli wszystkich, kogo mogli"

Łukaszenko stwierdził, że Białoruś „nalegała na zakończenie bratobójczej wojny, która rozpoczęła się na Ukrainie po zamachu stanu w 2015 roku”.

„Widzicie: wciągnęli wszystkich, kogo mogli, w konflikt ukraiński. Finlandia i Szwecja, kraje niegdyś wydające się miłujące pokój, które przez ostatnie dwa stulecia pozostawały neutralne, zostały wciągnięte do Sojuszu Północnoatlantyckiego” – dodał.

Dzień Niepodległości Białorusi: Łukaszenko o "kamieniu milowym w kształtowaniu narodu"

Podczas uroczystości związanych z Dniem Niepodległości Łukaszenko podkreślił, że „data wyzwolenia Mińska spod okupacji nazistowskiej, 3 lipca, stała się punktem zwrotnym, kamieniem milowym w duchowym i obywatelskim kształtowaniu się narodu, wykutym w ogniu i krwi”.

Łukaszenko nawiązał do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która „wywarła silny i głęboki wpływ na całą społeczność światową”.

„I nie była to tylko wojna toczona na białoruskiej ziemi przeciwko nam. Było to prawdziwe ludobójstwo. Nie tylko nasza historia została podzielona. Każdy, kto śledził bitwę stulecia, która rozpoczęła się w twierdzy brzesckiej, gdzie agresor napotkał pierwszy prawdziwy opór, zrozumiał, że los świata zostanie rozstrzygnięty tutaj, na ziemiach wschodniosłowiańskich. I rozstrzygnie go nasza Armia Czerwona. Ten fakt historyczny jest zarówno naszym bólem, jak i naszą dumą” – podkreślił białoruski przywódca.

Łukaszenko o "braterskich narodach" i pamięci o zwycięstwie

Łukaszenko stwierdził, że „termin „narody braterskie” nie jest dla nas tylko frazesem. To dziedzictwo, które strzegiemy”. Podkreślił, że Białoruś „zdecydowanie dzieli chwałę zwycięstwa nad nazistowskimi okupantami z byłymi republikami radzieckimi”.

Sonda
Czy Białoruś to poważne zagrożenie dla Polski?
Portal Obronny SE Google News
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Czy Izba Kontroli to prawdziwy sąd? Tuleya: DUDA TO GŁÓWNY DESTRUKTOR SĄDOWNICTWA! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki