Spis treści
- Ukraina otrzyma 10 z 31 czołgów Abrams
- Abramsy mają pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy uzyskać przewagę nad Rosją
- To USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. Joe Biden zdecydował
Ukraina otrzyma 10 z 31 czołgów Abrams
Serwis Politico, powołując się na źródła w Departamencie Obrony i jeszcze jedno, podał, że w połowie września Ukraina otrzyma 10 z 31 czołgów Abrams. Najlepsze czołgi świata mają pomóc Ukrainie skutecznie przełamać rosyjską obronę i nadać właściwy bieg trwającej od kilku miesięcy ofensywie. Politico, powołując się na swoje źródło w Pentagonie, informuje ponadto, że amerykańskie czołgi, które mają trafić na Ukrainę, przechodzą ostatnie naprawy serwisowe w Niemczech. Chodzi o Abramsy M1A1, te same, które które kupiła od USA Polska i w czerwcu przypłynęły do naszego kraju. "Kiedy prace zostaną zakończone, Abramsy zostaną wysłane na Ukrainę" - podaje Politico. Kiedy dokładnie? Tego nie wiadomo.
USA zobowiązały się do przyspieszenia wysłania Ukrainie 31 czołgów przed jesienią - mówi Politico Martin O'Donnell, rzecznik dowództwa wojsk amerykańskich w Europie i Afryce.
Abramsy mają pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy uzyskać przewagę nad Rosją
Politico pisze, że "przedstawiciele zachodnich krajów mają nadzieję, że kiedy Abramsy trafią na Ukrainę, pomogą jej armii uzyskać przewagę potrzebną do przedarcia się przez obronę rosyjską podczas wyczerpującej kontrofensywy". Serwis przypomina, że 7 sierpnia Pentagon poinformował, że producent czołgów przekazał ostatnie z 31 zakupionych dla Ukrainy Abramsów, zaś maszyny mają trafić do naszego wschodniego sąsiada wczesną jesienią. Teraz wiadomo, że pierwsza dostawa ma być w połowie września.
To USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. Joe Biden zdecydował
Przypomnijmy, że decyzję o przekazaniu Ukrainie najlepszych czołgów świata podjął prezydent Joe Biden. Ogłosił ją w styczniu. Początkowo była mowa o tym, że dostawa może potrwać nawet rok, bo USA miały przekazać nowszy model Abramsów, ale ostatecznie - na wniosek Ukrainy - transport przyspieszono i nasz sąsiad otrzyma starszy model czołgów Abrams - M1A1.
Źródło: PAP