Ukraina nie dostanie od Niemiec Taursów? Scholz dalej jest na „nein”!

2024-04-24 17:46

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza pozostać przy swoim sprzeciwie dla dostawy pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy, nawet jeśli USA miałyby dostarczyć pociski ATACMS o zasięgu 300 kilometrów, pisze w środę (24 kwietnia) Deutsche Presse-Agentur (dpa). Zapytany o to podczas konferencji prasowej z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, kancelrze odpowiedział: jeśli chodzi o Taurusa „moja decyzja się nie zmieni”.

Pocisk Taurus

i

Autor: Jonnmanna/Wikimedia/CC BY-SA 3.0 Pocisk Taurus

Kanclerz po raz kolejny podkreślił, że Niemcy i Wielka Brytania są najważniejszymi dostawcami broni dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. Odniósł się w szczególności do kompleksowego wsparcia, którego Niemcy udzieliły w zakresie artylerii i obrony powietrznej.

Po wielomiesięcznym impasie Kongres USA zatwierdził pomoc dla Ukrainy w łącznej wysokości około 61 mld dolarów (57 mld euro). Pieniądze te zostaną wykorzystane do dostarczenia pocisków ATACMS. Dotychczas Ukraina otrzymywała od USA jedynie pociski o zasięgu 165 kilometrów. Taurus może nawet dotrzeć do Moskwy z terytorium Ukrainy (i chyba takiego rozwoju zdarzeń obawia się kancelerz Niemiec - Portal Obronny).

Do tej pory kancelerz Scholz zawsze orientował się na USA w kwestii dostaw nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy. Tak było w przypadku dostarczania artylerii dalekiego zasięgu, a także czołgów Leopard 2, które zostały wysłane na Ukrainę dopiero po tym, jak USA zgodziły się dostarczyć swoje czołgi Abrams.

Sunak podczas swojej wizyty w Berlinie pochwalił wsparcie Niemiec dla Ukrainy. „Nie można przeoczyć faktu, że Niemcy są obok Wielkiej Brytanii najważniejszym (krajem) wspierającym Ukrainę” – stwierdził brytyjski premier. Sunak szczególnie podkreślił decyzję Niemiec o dostarczeniu Ukrainie kolejnego systemu obrony powietrznej Patriot.

2024_03_21_Garda - Artur Kuptel

Taurus KEPD 350 to pocisk manewrujący, typu powietrze-ziemia wyprodukowany przez szwedzko-niemiecką firmę TAURUS Systems GmbH. Do operacyjnego użytku wszedł w 2005 r. (propototyp zaistniał w roku 1997). Pocisk o masie całkowitej ok. 1,4 t może przenosić ładunek bojowy o wadze prawie 500 kg na odległość maksymalną 500 km.

Jest na wyposażeniu siuł zbrojnych Niemiec, Korei Południowej i Hiszpanii. Może być przenoszony przez samoloty: Panavia Tornado, Eurofighter Typhoon, JAS 39 Gripen i McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Pocisk przeznaczony jest do niszczenia punktowych celów umocnionych i instalacji wojskowych. Jest stosunkowo tani, bo – wg żródeł otwartych – kosztuje niespełna milion euro, choć – jakoby – Republika Korei miała zapłacić w 2013 r. prawie 1,8 mln USD za sztukę. Prawdopodobnie dotychczas TAURUS Systems GmbH wypodukował ok. tysiąc sztuk tych pocisków. Ok. 600 Taurusów ma na stanie Taurus KEPD 350 – pocisk manewrujący, typu powietrze-ziemia wyprodukowany przez szwedzko-niemiecką firmę TAURUS Systems GmbH. Do operacyjnego użytku wszedł w 2005 r. (propototyp zaistniał w roku 1997). Pociks o masie całkowitej ok. 1,4 t może przenosić ładunek bojowy o wadze prawie 500 km na odległość maksymalną 500 km. Jest na wyposażeniu siuł zbrojnych Niemiec, Korfei Południowej i Hiszpanii. Może być przenoszony przez samoloty Panavia Tornado, Eurofighter Typhoon, JAS 39 Gripen i McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Pocisk przeznaczony jest do niszczenia punktowych celów umocnionych i instalacji wojskowych. Jest stosunkow tani, bo – wg żródeł otwartych – kosztuje niespełna milion eurom, choć – jakoby – Republika Korei miała zapłacić w 2013 r. prawie 1,8 mln USD za sztukę. Prawdopodobnie dotychczas TAURUS Systems GmbH wypodukował ok. tysiąca sztuk tych pocisków. Ok. 600 Taurusów ma na stanie Budeswehra.

Sonda
Czy Niemcy powinny przekazać Ukraine pociski Taurus?
Listen on Spreaker.