Dni, w których wspominają poległych żołnierzy. Od Australii po Włochy

2024-11-02 8:08

W Polsce żołnierzy, którzy zginęli w wojnach wspomina się zasadniczo 2 listopada (Dzień Zaduszny). W wielu krajach – pod różnymi nazwami i w różnych terminach –obchodzi się dzień pamięci poległych żołnierzy. W Polsce również, acz nader skromnie – 1 września, to Dzień Pamięci o Ofiarach Wojen i Konfliktów Zbrojnych. A jak w innych państwach?

dzień pamięci, memoriał, żołnierz,

i

Autor: pixabay.com

Oto wybrany subiektywnie przegląd memoriałów:

• Australia i Nowa Zelandia – ANZAC Day. Obchodzony 25 kwietnia, ku czci poległych żołnierzy walczących w I WŚ, zwłaszcza podczas kampanii na Gallipoli. ANZAC jest skrótem od: Australian and New Zealand Army Corps, którego żołnierze uczestniczyli w bitwie. Od 1949 r. dzień ten dekowany jest także pamięci żołnierzy, którzy zginęli w czasie II WŚ.

• Belgia – Dzień Zawieszenia Broni. Przypada na 11 listopada, podobnie jak we Francji, obchodzony na pamiątkę zakończenia I WŚ.

• Chiny – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nankinu. Obchodzony 13 grudnia, upamiętniający ofiary masakry nankińskiej z 1937 r. Japończycy wymordowali ok. 300 tys. Chińczyków. W tygodniowej obronie Nankinu zginęło ok. 40 tys. chińskich żołnierzy.

• Finlandia – Dzień Flagi Sił Zbrojnych. Przypada na 4 czerwca, poświęcony jest pamięci żołnierzy fińskich i marszałka Carla Gustafa Emila Mannerheima, dowodzącego fińską armią podczas wojny zimowej (ze Związkiem Sowieckim) kontynuacyjnej (po stronie III Rzeszy). Święto to zostało oficjalnie ustanowione w 1942 r.

• Francja – Dzień Rozejmu. Obchodzony 11 listopada, upamiętnia zakończenie I WŚ, zwycięstwo Francji i poległych w niej ( i w późniejszych wojnach) żołnierzy Republiki. To obok Dnia Bastylii (14 lipca) najważniejsze święto państwowe we Francji.

Garda: Dr Tomasz Smura z Fundacji Puławskiego o NATO

• Indie – Dzień Zwycięstwa. Obchodzony 16 grudnia. To narodowe święto ku pamięci zwycięstwa nad Pakistanem w 1971 r. w wojnie o niepodległość Bangladeszu (będącego wówczas Pakistanem Wschodnim).

• Izrael – Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu, czyli Jom Hazikaron. Obchodzony jest w dniu (a ścisłej w nocy) 4 Ijar według kalendarza hebrajskiego (w przededniu Święta Niepodległości Izraela). W kalendarzu gregoriańskim data ta przypada najczęściej w maju. W 2022 r. przypadł na 3/4 maja, a w roku 2023 – 17/18 kwietnia. W tym roku był obcgodzony z 6 na 7 kwietnia.

• Japonia – Dzień Pamięci Ofiar Bomby Atomowej i Pokoju. Obchodzony 6 sierpnia w rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę oraz Dzień Pamięci Ofiar Wojny, który przypada 15 sierpnia, w rocznicę przerwania działań wojennych przez Japonię (oficjalnie zakończonej jej kapitulacją 2 września 1945 r.).

• Korea Południowa – Dzień Pamięci. Przypada na 6 czerwca. Poświęcony jest pamięci poległych żołnierzy w wojnie koreańskiej oraz innych konfliktach (np. w Wietnamie, gdzie walczyli piloci z Republiki Korei.

• Niemcy – Dzień Żałoby Narodowej. Obchodzony w drugą niedzielę przed Adwentem. Data tego święta zmienia się co roku, ale zwykle przypada na przełom listopada i grudnia.W 2023 r. Volkstrauertag przypadał na 19 listopada, a w tym będzie obchodzony 1 grudnia. Dzień ten jest poświęcony pamięci ofiar wojen i przemocy, zarówno niemieckich żołnierzy, jak i cywilów

• Rosja - Dzień Pamięci i Żałoby. Jest obchodzony 22 czerwca, w rocznicę ataku III Rzeszy na ZSRR. Dzień ten został oficjalnie wprowadzony dopiero w roku 1996.

• Stany Zjednoczone – Dzień Pamięci/Memorial Day. Ustanowiony w 1868 r. Upamiętnia nie tylko amerykańskich żołnierzy poległych na wojnach, ale również obywateli USA, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. Przypada na ostatni poniedziałek maja.

• Turcja – Dzień Pamięci Męczenników. Obchodzony jest 18 marca. Upamiętnia tureckich żołnierzy poległych w bitwie o Gallipoli (według tureckiego nazewnictwa była to bitwa o Çanakkal) w czasie I WŚ. Wówczas Imperium Osmańskie było przecinkiem państw Entanty, a 18 marca 1915 r. jego flota wojenna odniosła zwycięstwo. Bitwę lądową (25 kwietnia 1915 - 9 stycznia 1916 r.) alianci ostatecznie też przegrali.

• Ukraina – Dzień Pamięci i Pojednania. Celebrowany jest 8 maja, ku pamięci ofiar II WŚ i innych konfliktów. Jest więcej niż pewne, że po zakończonej wojnie z Rosją ukraiński parlament ustanowi dodatkowy dzień pamięci poległych w niej żołnierzy.

• Wielka Brytania, Kanada i kraje Wspólnoty Narodów – Dzień Wspomnienia. Obchodzony 11 listopada na cześć i ku pamięci żołnierzy, którzy walczyli i polegli w I WŚ i późniejszych wojnach. W ten dzień o godzinie 11:00 cześć poległym oddawana jest dwuminutową ciszą.

• Włochy – Dzień Jedności Narodowej i Sił Zbrojnych. Ustanowiony w 1919 r. na 4 listopada, w rocznicę zakończenia I WŚ upamiętniający poległych w niej żołnierzy. Z wiadomych przyczyn Włosi odwołują się do czasów I WŚ, w której uczestniczyli po tzw. dobrej strony mocy…

Sonda
Czy państwo polskie jest przygotowane na wypadek wojny?
ŁAPAŁ SZPIEGÓW. JAK WYGLĄDA ŻYCIE W „CYWILU”. CO GO SPOTKAŁO? | CO NAS CZEKA? #28 - Mjr Adam Zieliński
Jak działają rosyjscy szpiedzy w naszym kraju? Kiedy Polska była całkowicie bezbronna? Czym jest sztuczny kurz, używany przez szpiegów? Jak wyglądała praca kontrwywiadu wojskowego w Afganistanie? Będąc na wojnie łapie się „znieczulice”? Somalijscy piraci mogli go zabić? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie w rozmowie z byłym Oficerem Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego majorem Adamem Zielińskim. Michał Prokopowicz - zapraszam.
Michał Prokopowicz
Co nas czeka? || Michał Prokopowicz