Wielka Brytania wyklucza przekazanie samolotów. Najstarsza wersja myśliwców Typhoon nie dla Ukrainy

2025-03-13 12:45

Wielka Brytania wykluczyła możliwość przekazania Ukrainie liczby trzydziestu myśliwców Typhoon w najstarszej wersji (T1). Według ministra obrony Wielkiej Brytanii Luke'a Pollarda, brytyjskie Ministerstwo Obrony wielokrotnie oceniało możliwość przekazania Ukrainie samolotów Typhoon Tranche 1, jednak zdecydowało się tego nie robić ze względu na niewystarczającą ilość posiadanych maszyn.

Eurofighter

i

Autor: Royal Air Force / Facebook Eurofighter

Jak można się dowiedzieć z UK Defence Journal, Pollard zauważył, że „Dania i Holandia ogłosiły, że przekażą Ukrainie do 61 myśliwców F-16, co znacznie przewyższa liczbę Typhoonów Tranche 1 w służbie RAF”. Brytyjski minister oświadczył, że według jego rządu bardziej efektywne będzie wsparcie operacji przekazywania F-16 przez Danie i Holandię.

Rola ta ma się opierać przede wszystkim w kwestiach szkoleniowych. Podkreślono, że dwudziestu czterech ukraińskich pilotów ukończyło szkolenie Fast Jet Lead-in pod okiem instruktorów Royal Air Force. Ponadto brytyjski minister obrony stwierdził, że Wielka Brytania powinna być bardzo dumna z roli, jaką wykonuje w szkoleniu ukraińskich pilotów.

Taka decyzja Londynu jest na pewno nieprzyjemnym zaskoczeniem dla Kijowa, jednak trzeba również podkreślić wyżej wspomnianą rolę w szkoleniu pilotów ukraińskich. Jednakże bezwzględu na tę sytuację Wielka Brytania udzieliła dotychczas jednego z największych wsparć wojskowych dla Ukrainy.

Portal Obronny SE Google News

Brytyjska pomoc obejmowała zarówno dostawy uzbrojenia, jak i szkolenie ukraińskich żołnierzy oraz wsparcie wywiadowcze. Już w pierwszych miesiącach konfliktu Londyn dostarczył Ukrainie wyrzutnie przeciwpancerne NLAW, które odegrały kluczową rolę w zatrzymywaniu rosyjskich kolumn pancernych pod Kijowem.

W kolejnych miesiącach przekazano również pociski przeciwlotnicze Starstreak, haubice L119 i AS-90, a także systemy obrony powietrznej. Przełomowym momentem było ogłoszenie przez Wielką Brytanię dostaw czołgów Challenger 2, było te pewnego rodzajem przełamanie tabu w temacie przekazywania broni pancernej dla Ukrainy. Decyzja ta bez wątpienia skłoniła inne kraje Zachodu, w tym Niemcy i USA, do przekazania Leopardów 2 i Abramsów.

Garda: PGZ inwestuje we wzrost produkcji

Oprócz sprzętu pancernego Londyn dostarczył także rakiety Storm Shadow, które w pewnym momencie była dla Rosji bardzo dużym kłopotem poprzez umożliwienie Ukrainie przeprowadzanie precyzyjnych ataków na rosyjskie cele daleko za linią frontu, jak chociażby atak na bazę w Sewastopolu, po którym Rosja straciła swój okręt podwodny Rostow nad Donem (B-237), projektu 636.3 "Warszawianka",  przeprowadzonym przez Ukrainę na stocznię w Sewastopolu na Krymie 13 września 2023 roku.

W ramach kolejnych pakietów pomocowych Wielka Brytania przekazała także wozy bojowe FV432 Bulldog, pojazdy opancerzone Mastiff oraz duże ilości amunicji. Kluczową rolę odegrały także wcześniej już wspomniane programy szkoleniowe dla ukraińskich żołnierzy, prowadzone zarówno na terytorium Wielkiej Brytanii, jak i w innych krajach NATO.

Brytyjskie wsparcie obejmuje również dostawy dronów, artylerii i sprzętu logistycznego. Londyn konsekwentnie utrzymuje dużą pomoc wojskową dla Kijowa i jest wśród największych dostawców uzbrojenia dla broniącej się Ukrainy.

Sonda
Czy Wielka Brytania udzieliła wystraczajacej pomocy Ukrainie?
Wojna według Wołoszańskiego
Niesamowita historia broni XXI wieku! Początki dronów sięgają nawet 100 lat wstecz! Wojna według Wołoszańskiego