Ukraina otrzyma miny przeciwpiechotne. Biden wydał zgodę na przekazanie

Prezydent Joe Biden zezwolił na przekazanie Ukrainie min przeciwpiechotnych, ma to wzmocnić obronę tego kraju przed rosyjskimi atakami, poinformował we wtorek (17 listopada) „Washington Post”. Poza tym Pentagon zamierza wkrótce ogłosić kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości co najmniej 275 mln dol. - podała agencja AP powołując się na anonimowego urzędnika Pentagonu.

Saperzy na Ukrainie

i

Autor: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook Saperzy na Ukrainie

W opinii Pentagonu wysłanie min stanowi jeden z najbardziej pomocnych kroków, jakie administracja Bidena może podjąć, aby pomóc spowolnić ataki Rosji, napisał „WP”.

Gazeta powołując się na swoje źródła podała, że decyzja amerykańskiego przywódcy spotkała się z krytyką ze strony grup kontroli zbrojeń. Ich zdaniem wysyłanie takich min na Ukrainę jest potencjalnie kontrowersyjne. Ponad 160 krajów podpisało międzynarodowy traktat zakazujący ich używania. Mogą zagrozić ludności cywilnej.

„WP” zwrócił uwagę, że Kijów zabiegał o miny od rozpoczęcia inwazji Rosji przed prawie trzema laty. Zobowiązał się nie używać ich na gęsto zaludnionych obszarach.

Powołując się na urzędnika amerykańskiego dziennik wyjaśnił, że ten rodzaj min przeciwpiechotnych jest „nietrwały”. Ulegają samozniszczniu lub tracą ładunek baterii, co powoduje, że stają się nieaktywne w ciągu kilku dni lub tygodni. Redukuje to zagrożenie dla cywilów.

Mina

i

Autor: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook Mina
Garda: Dr Tomasz Smura z Fundacji Puławskiego o NATO

Już wcześniej Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie inny rodzaj min przeciwpiechotnych tzw. Claymores. Są rozstawiane nad ziemią i odpalane przez operatora. Jeśli są prawidłowo używane, zezwala na to konwencja o zakazie min.

Moskwa na liniach frontu rozmieściła miny przeciwpiechotne. Utrudnia to Ukrainie postępy w odzyskiwaniu własnego terytorium, podkreśla „Washington Post”.

Pentagon wyśle kolejną transzę broni dla Ukrainy

Pentagon zamierza wkrótce ogłosić kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości co najmniej 275 mln dol. - podała we wtorek (19 listopada) agencja AP powołując się na anonimowego urzędnika Pentagonu, który potwierdził też użycie rakiet ATACMS przez Ukrainę, informując, że Rosja strąciła 2 z ośmiu użytych pocisków.

Według źródeł, na które powołuje się Associated Press, w skład nowego pakietu wejdą m.in. nowe rakiety systemów obrony powietrznej HIMARS, amunicja artyleryjska kalibru 155 i 105 mm oraz pociski przeciwpancerne Javelin.

Będzie to już kolejny pakiet ogłoszony w krótkim odstępie czasu, w momencie gdy administracja USA stara się do czasu inauguracji nowego prezydenta wykorzystać wszystkie pozostałe środki przekazane przez Kongres na wsparcie Ukrainy. Według AP, prezydent Biden wciąż ma uprawnienia do przekazania Ukrainie sprzętu z amerykańskiego arsenału o wartości 7,1 mld dolarów.

Przedstawiciele administracji już wcześniej zapowiadali też, że chcą oni do końca roku sfinalizować przyznanie Ukrainie pożyczki wynoszącej 20 mld dolarów spłacanej z zysków generowanych przez zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego.

Mimo że administracja USA oficjalnie nie potwierdza, że zezwoliła Ukrainie na używanie pocisków balistycznych ATACMS wewnątrz Rosji, anonimowy przedstawiciel Pentagonu powiedział AP, że ukraińskie wojsko faktycznie użyło we wtorek ośmiu tych pocisków do uderzenia na skład broni w obwodzie briańskim. Według cytowanego urzędnika, Rosja zdołała zestrzelić dwa z ośmiu pocisków, a nie - jak podał rosyjski MON - 5 z 6.

PM/PAP

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?