Od lutego 2022 r. Flota Czarnomorska zmniejszyła się o jedną trzecią – od ukraińskich ataków

2024-03-29 16:23

Pomimo rosyjskich prób ograniczenia strat Floty Czarnomorskiej Ukraina nadal skutecznie zmniejsza zdolności bojowe marynarki wojennej Rosji w regionie Morza Czarnego – ocenił w piątkowym (29 marca) raporcie brytyjski resort obrony. Ukraińskie ataki dają się we znaki rosyjskiej flocie wojennej. Znaczniejsze okręty muszą bazować z dala od zasięgu ukraińskich dronów i rakiet...

atak rakietowy na Sewasropol - czerwiec 2023

i

Autor: Halifer/Wikipedia Ukraiński atak rakietowy na bazę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu (23 czerwca 2023 r.)

Analiza zdjęć ukazujących skutki ostatniego dużego ukraińskiego ataku na Krym, przeprowadzonego 24 marca, potwierdziła, że zniszczono wówczas lub uszkodzono trzy rosyjskie budynki należące do sił zbrojnych, a także dwa okręty desantowe typu Ropucha, czołgi i okręt rozpoznawczy klasy Jurij Iwanow, czyli jednostkę znaną jako Iwan Churs – raportują brytyjskie służby wywiadowcze.

„Z powodu takich uderzeń rosyjskie okręty o większej wartości, które normalnie korzystałyby z infrastruktury portowej w Sewastopolu, zostały zmuszone do przemieszczenia się do innych portów, (położonych) dalej na wschód” – zauważono w aktualizacji wywiadowczej.

24 marca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził atak na dwa rosyjskie okręty desantowe, „Jamał” i „Azow”, a także na centrum łączności Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Dwa dni później rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk powiadomił o trafieniu dużego okrętu desantowego „Kostiantyn Olszański”, bezprawnie przejętego przez Flotę Czarnomorską w 2014 r., po aneksji Krymu przez Rosję. Strona ukraińska potwierdziła też uszkodzenie okrętu rozpoznawczego „Iwan Churs”.

W środę Płetenczuk poinformował, że od lutego 2022 r. czyli początku inwazji Kremla, Ukraina zdołała zatopić lub uszkodzić jedną trzecią wszystkich okrętów rosyjskiej floty na Morzu Czarnym.

Gen. Komornicki: Ukraińcy nie odzyskają Krymu

Flota Czarnomorska jest operacyjno-strategicznym związkiem rosyjskiej marynarki wojennej od roku 1783. Jednostki Floty uczestniczyły w aneksji Krymu nie ponosząc strat w ludziach i sprzęcie.

Od 24 lutego 2022 r. jest to nieaktualne. Podczas walk Flota poniosła znaczne straty. Na dno poszedł okręt flagowy, krążownik rakietowy – nomen omen – „Moskwa”. Dwadzieścia innych okrętów, w tym podwodny, albo zostało zatopionych lub też Ukraińcy ciężko je uszkodzili.

Status Floty, jej możliwości, zostały – w stosunku do poprzednio posiadanego – mocno ograniczone po upadku CCCP. Główna baza Floty znalazła się na terytorium Ukrainy. Doszło nawet do sporów dyplomatycznych, zwanych „wojną na dekrety”.

5 kwietnia 1992 r. prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk podpisał dekret „W sprawie przekazania Floty Czarnomorskiej do podporządkowania administracyjnego Ministerstwu Obrony Ukrainy”. A dwa dni później prezydent Federacji Rosyjskiej Borys Jelcyn wydał dekret „W sprawie przekazania Floty Czarnomorskiej pod jurysdykcję Federacji Rosyjskiej”. Spory o to, co w Flocie jest rosyjskie, a co jest ukraińskie, gdzie ma bazować rosyjska część trwały latami.

Nie wchodząc w szczegóły: Kijów otrzymał w podziale spadku po sowieckiej Flocie Czarnomorskiej 30 okrętów wojennych, 1 okręt podwodny, 6 okrętów specjalnego przeznaczenia, a także 28 okrętów wsparcia (w sumie 67 jednostek) i 90 samolotów bojowych.

Rosja otrzymała 338 okrętów różnych typów oraz 106 samolotów i helikopterów. W ramach tego porozumienia (zwartego w 1997 r.) Rosja otrzymała w dzierżawę na 20 lat bazy na terytorium Ukrainy: Sewastopol, Teodozję oraz tymczasowo – Nikolajew, gdzie prowadzono budowę i naprawy rosyjskich jednostek...

Sonda
Co jest królem współczesnej floty wojennej?