Cały czas do mediów społecznościowych są wrzucane zdjęcia czy nagrania z walk na froncie na Ukrainie, gdzie jest używany sprzęt amerykański, niemiecki czy innych krajów, które zdecydowały się przekazać Ukrainie uzbrojenie. W Portalu Obronnym już wielokrotnie opisywaliśmy walczące wozy bojowe Bradley, które pokonywały rosyjskie czołgi albo ratowały ukraińskich żołnierzy z okrążenia.
Teraz pokazało się pierwsze oficjalne nagranie przedstawiające amerykański czołg Abrams w służbie Ukrainy. Nagranie opublikowane przez ukraińską 47 Samodzielną Brygadę Zmechanizowaną „Magura”, ukazuje czołg ostrzeliwujący pozycje pod Awdijiwką.
Jak możemy przeczytać na Telegramie ukraińskiej brygady:
"Podczas gdy rosyjscy okupanci próbują dowiedzieć się, gdzie są czołgi Abrams, czołgiści z 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej od ponad miesiąca rozbierają na części rosyjskich najeźdźców i ich sprzęt" - napisała 47. brygada.
Na nagraniu widzimy, jak czołg walczy w warunkach zimowych, według informacji ukraińskiej 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej czołg Abrams działał bojowo na obrzeżach Awdijiwki. Nagranie opublikowane wraz z postem jest pierwszym, które pokazuje czołgi Abrams w walce od czasu ich przybycia jesienią ubiegłego roku. W październiku ubiegłego roku w rozmowie z redakcją Radia Swoboda rzecznik armii USA na Europę i Afrykę pułkownik Martin O'Donnell, mówił, że Kijów otrzymał od USA do czołgów Abrams również amunicję i części zamienne.
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w zeszłym roku mówił w rozmowie z amerykańskim portalem militarnym The War Zone, że Abramsy będą musiały zostać zastosowane do przeprowadzenia "bardzo konkretnych, dobrze przygotowanych operacji". W przeciwnym razie, jak uważa Budanow, istnieje ryzyko, że zostaną zniszczone.
USA przekazały Ukrainie 31 czołgów Abrams w wersji M1A1SA. USA zdecydowały się na przekazanie czołgów razem z innymi krajami jak Wielką Brytanią, która przekazała czołgi Challenger 2 oraz Leopardy 2 od Niemiec i innych krajów europejskich. Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zgodził się wysłać na Ukrainę zachodnie czołgi.
Według wyliczeń Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych, dwa lata po wojnie Rosji z Ukrainą siły ukraińskie mają tyle samo aktywnych czołgów, ile miały przed atakiem Rosji w lutym 2022 r. czyli około tysiąca. Dzieje się tak głównie z powodu zagranicznych darowizn w postaci czołgów. Jednakże mimo tego, że Ukrainie udało się przynajmniej utrzymać ogólny stan zapasów czołgów nawet po stracie w walce około 700 czołgów, według portalu Oryx, który liczy straty, to potrzeby w zakresie czołgów są dziś znacznie większe niż w 2022 roku.
Polecany artykuł:
Czołg Abrams M1A1 FEP to amerykański czołg podstawowy III generacji używany przez amerykański Korpus Piechoty Morskiej (USMC) charakteryzujący się szeregiem zmian względem starszych wersji w zakresie siły ognia oraz poziomu ochrony załogi. Wóz otrzymał unowocześniony pancerz, zapewne z wkładami ze stopu zubożonego uranu. Jeżeli chodzi o siłę ognia, czołg otrzymał celownik główny z nowym dalmierzem laserowym oraz nowszą kamerę termowizyjną o zakresie przybliżenia nawet 50-krotnie. Uzbrojenie pozostało bez zmian i stanowi je dalej armata M256 kal. 120 mm oraz uzupełniający ją karabin maszynowy M240 oraz M2. Za napęd odpowiada dalej turbina gazowa AGT-1500 o mocy 1500 KM, pozwalający na rozpędzenie czołgu do 70 km/h.
Listen on Spreaker.