„W ramach projektu Broń Zwycięstwa uruchomimy długoterminowe kontrakty z producentami na okres od trzech do pięciu lat. Szczególną uwagę zwrócimy na komponent dalekiego zasięgu i program rakietowy. Prezydent Ukrainy postawił zadanie wyprodukowania co najmniej 30 tys. dronów dalekiego zasięgu. Ukraińskie przedsiębiorstwa planują również wyprodukować około 3 tys. pocisków manewrujących i dronów rakietowych” - powiedział Szmyhal na posiedzeniu Rady Ministrów.
Premier poinformował, że Ukraina będzie rozwijać także tzw. model duński, w ramach którego partnerzy kupują broń od ukraińskiego przemysłu obronnego na potrzeby ukraińskiej armii. Oczekuje się, że na ten program w 2025 r. zostanie zebranych ponad 1 mld USD.
„W sferze bezpieczeństwa będziemy również zwracać szczególną uwagę na rozwój systemów schronów zgodnie z modelem fińskim. Jest to partnerstwo publiczno-prywatne, obejmujące rozległą sieć niezawodnych schronów. W czasie pokoju schrony te będą miały różne cele” - oświadczył Szmyhal.
W czwartek brytyjski dziennik „Telegraph” napisał, że w oczekiwaniu na objęcie prezydentury w USA przez Donalda Trumpa i obawami o zmniejszenie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, Kijów skupia się na opracowywaniu własnych broni.
„Telegraph” wymienił w tym kontekście prace nad pociskiem manewrującym Trembita i innymi pociskami dalekiego zasięgu, które – jak podkreślił dziennik – mają być produkowane w dużych ilościach.
„Mierzący zaledwie siedem stóp (około 2,1 m) długości i ważący 200 funtów (ok. 90,7 kg), wystrzeliwany z rampy pocisk Trembita nie rzuca się w oczy. (…) Trembita łączy głośny pulsacyjny silnik odrzutowy z prostą konstrukcją - kadłubem w kształcie rury i kwadratowym skrzydłem - oraz prostym naprowadzaniem. W tym przypadku GPS. Ta prostota daje Trembicie najlepszą cechę: niski koszt” – napisał dziennik.
Opracowywana od 2023 r. Trembita kosztuje jedynie 10 tys. USD. Jej zasięg wynosi około 144 km, jednak konstruktorzy starają się go wydłużyć tak, by docierały do Moskwy – podkreślił „The Telegraph”.
„Skala ma znaczenie. Aby dorównać masowym rosyjskim bombardowaniom ukraińskich miast, baz, elektrowni i fabryk - atakom, w których zginęły lub zostały ranne tysiące Ukraińców - Ukraina musi znacznie zwiększyć skalę własnych bombardowań rosyjskich miast, baz wojskowych, rafinerii i fabryk. Niewielka liczba pocisków manewrujących ATACMS i Storm Shadow/SCALP-EG, które Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, nie jest wystarczająca do przeprowadzenia intensywnej kampanii głębokiego uderzenia” – ocenił brytyjski dziennik.
PAP