Jak zapowiedziano, umowa dotyczy wytwarzania amunicji średniego kalibru. "W miarę powstawania kolejnych innowacyjnych projektów zamierzamy rozszerzyć naszą ofertę na amunicję czołgową (kalibru) 155 mm i inny sprzęt" – powiadomił Dave Bartell, dyrektor ds. międzynarodowych kontaktów biznesowych w sektorze systemów obronnych firmy Northrop.
Do porozumienia między Bartellem a Stanleyem Brownem, przedstawicielem Departamentu Stanu, doszło podczas targów broni Eurosatory, które trwają od 17 do 21 czerwca w Paryżu – przekazał w czwartek ukraiński portal.
Bartell nie przedstawił szczegółowego planu koprodukcji, a Northrop odmówił komentarza w tej sprawie.
Amerykański urzędnik przypomniał, że w ramach nowego Programu Przedsiębiorstw Obronnych Ukrainy, realizowanego przez Departament Stanu, w ukraiński przemysł zbrojeniowy zainwestowanych zostanie 2 mld dolarów. Jego zdaniem może to otworzyć drzwi do amerykańsko-ukraińskiej współpracy w zakresie produkcji uzbrojenia.
Do tej pory USA wspierały Ukrainę, koncentrując się na produkcji amerykańskiej broni w firmach państw członkowskich NATO w Europie Środkowej. M.in. w ubiegłym roku podpisano umowę między koncernami Lockheed Martin i Raytheon na produkcję pocisków przeciwpancernych Javelin w Polsce.
W ostatnich miesiącach rząd USA zintensyfikował wysiłki na rzecz bezpośredniej współpracy z ukraińskim sektorem obronnym.
Northrop Grumman Corporation uznawana jest za jednego z największych na świecie producentów broni i dostawców technologii wojskowych. Działa także w branży elektronicznej, informatycznej, stoczniowej i lotniczej.
W 2023 roku USA podpisały z Northrop Grumman kontrakt o wartości 522 mln dolarów na produkcję amunicji dla Ukrainy.
To nie pierwsza umowa ukraińskiego rządu z zagranicznymi firmami zbrojeniowymi, które mają otworzyć swoje przedsiębiorstwa na Ukrainie. Na początku czerwca niemiecki Rheinmetall potwierdził uruchomienie w tym kraju zakładu produkcyjnego Lynx Infantry Fighting Vehicle. Przedsiębiorstwo ma zostać otwarte "w najbliższej przyszłości" i będzie wytwarzać amunicję artyleryjską.
Również w tym miesiącu francusko-niemiecki producent KNDS i ukraińska firma KZVV podpisały kontrakt na produkcję na Ukrainie pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm.
PAP