Ponad 50 maszyn FlyEye dla Wojska Polskiego. Dostawa jeszcze w tym roku

2024-11-15 12:42

„Dzisiaj zamawiamy 52 drony FlyEye w najnowszej wersji, które zostaną dostarczone do końca roku. Wartość kontraktu to około 100 milionów złotych” – powiedział podczas uroczystego podpisania umowy minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak podkreślił - „ Drony te służą przede wszystkim do rozpoznania i już dziś stanowią jeden z kluczowych elementów wyposażenia polskiej armii.”

Kosianiak-Kamysz Fleyeye

i

Autor: CO MON

Dostawy mają obejmować 13 zestawów, czyli 54 płatowce FlyEye, wraz z dodatkowym wyposażeniem i szkoleniem. Umowa ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku. Jak powiedział minister Kosiniak-Kamysz - „Przypomnę, że podpisaliśmy umowę ramową na zakup 400 zestawów, a jej realizacja odbywa się etapami. Dlaczego etapowo? Nie podpisujemy jednej umowy wykonawczej, ponieważ producenci stale rozwijają swoje technologie, a my chcemy kupować najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku. Bardzo mnie cieszy, że inwestujemy w technologie przyszłości, które już teraz odgrywają kluczową rolę na polu walki.”

BSP FlyEye, wdrożony do służby w Siłach Zbrojnych RP to startujący z ręki system bezzałogowy klasy mini, który w najnowszej wersji ma zasięg określany przez producenta na 50 km przy zastosowaniu standardowej anteny. Maszyna FlyEye ma budowę modułową. Składa się z płatowca i modułów zadaniowych. W podstawowej wersji odmianie wyposażony jest w głowicę optoelektroniczną. Zastosowanie kamery dziennej i termowizyjnej umożliwia wykrycie i identyfikację celu oraz przekazywanie precyzyjnych danych o jego położeniu do stanowiska operatora lub systemu zarządzania polem walki TOPAZ.

System Flyeye jest stale modernizowany przez Grupę WB w oparciu o doświadczenia z wojny na Ukrainie. Na przykład w aktualnie dostarczanej wersji posiada on poprawiony system nawigacji, a systemy łączności i sterowania cechują się wysokim stopniem odporności na zakłócenia. Jeden zestaw FlyEye składa się z czterech bezzałogowych statków powietrznych, stacji nadawczo-odbiorczej, stacji kontroli i kierowania oraz plecaków i skrzyń transportowych. Może być przenoszony i obsługowany przez dwóch żołnierzy.

Garda: Grupa WB Marcin Kubica